První pomoc

5.3 Poruchy průchodnosti dýchacích cest

5.3 Poruchy průchodnosti dýchacích cest
 
 
 
Dýchání je jako jedna ze základních životních funkcí předpokladem správného okysličování organizmu. Nejcitlivější buňka na nedostatek kyslíku je buňka mozková. Po zástavě dýchání organizmus vyčerpá své kyslíkové rezervy do 4 minut. Pokud se nepodaří dodat tělu potřebný kyslík, nastávají ireverzibilní změny, které v podstatné míře mohou snížit kvalitu života zachráněného.

Pokud se nejedná o akutní inzult (vdechnutí cizího tělesa nebo koncentrovaných par, zapadlý jazyk) většinou předchází zástavě dýchání různě dlouhý interval postupného zhoršování dýchání. Je to v případech prudké alergické reakce, otoku hrtanu, zhoršení plicního onemocnění, tonutí, úrazu elektrickým proudem nebo otrav.
Částečná neprůchodnost dýchacích cest se demonstruje namáhavými dýchacími pohyby. Je patrný proud vydechovaného vzduchu z úst a nosu. Dýchání může být provázeno zvukovými efekty -  bubláním, hvízdáním nebo chrápáním.

Úplná neprůchodnost dýchacích cest vede k rychlému dušení (asfyxii). Pokud nedojde k okamžitému zprůchodnění dýchacích cest, dochází velmi rychle ke ztrátě vědomí a zástavě oběhu.
Poranění hrudní stěny a stlačení plic způsobují sériové zlomeniny žeber s paradoxním dýcháním, stlačení hrudníku a břicha, popálení trupu, zhmoždění a roztržení plíce, pneumotorax, hemotorax.
Příznaky:
- postižený dýchá zrychleně a povrchně, dýchání je bolestivé;
- postižený je cyanotický, neklidný, potí se, snaží se zaujmout polohu, ve které by se mu lépe dýchalo (sed), nespolupracuje;
- pokud je poraněná plíce, vykašlává zpěněnou krev.

Porucha centra dýchání v mozku a míše vzniká při nitrolebním krvácení, poranění krční páteře a míchy, nádorech, zánětech.
Příznaky:
- cyanóza – ze začátku na akrálních částech těla (nos, uši, špičky prstů);
- vedlejší zvukové fenomény – sípání, chrápání, chrčení;
- namáhavé dýchání;
- povrchové dýchání;
- bradypnoe – zpomalené dýchání;
- ztráta vědomí;
- zástava dechu.
Důležité je rozpoznání gaspingu „lapavých dechů“ od dýchání a včasné zahájení kardiopulmonální resuscitace.