První pomoc

31.7 Terorismus a medicína katastrof

31.7 Terorismus a medicína katastrof
 
 
 
V celé historii lidstva ještě nikdy nebylo na zemi soustředěné takové množství zbraní s takovým potenciálem ničení, jako je dnes. Hlavním cílem použití zbraní hromadného ničení (ZHN) je zničení nebo vyřazení živé síly z aktivní činnosti, způsobení ztrát na technice, materiálu, objektech a terénu a zlomení vůle vojsk a obyvatelstva k odporu.
Po staletí využívali vojenské síly různé netradiční zbraně v podobě rozličných chemických a biologických prostředků.
Během první světové války se vyvíjely velmi silné a účinné chemické zbraně, které způsobily smrt stovek tisíců vojáků.
V druhé světové válce byly po prvé použity nukleární zbraně s katastrofálními následky.
V současné době jsou tisíce těchto nukleárních, biologických a chemických zbraní hromadného ničení uskladněné v speciálních zařízeních po celém světě. Jediná nehoda v jednom z těchto zařízení by mohla skončit obrovskými ztrátami na životech miliónů obyvatel. Navíc, množství teroristických organizací se snaží koupit, ukrást nebo vyvinout tyto zbraně pro vlastní použití.
Je to právě urgentní medicína, která bude vždy stát první v zástupu poskytujících pomoc v případech hromadných katastrof a nehod.
Je paradoxní, ale z hlediska lidské doby je zřejmě zákonité, že klesající pravděpodobnost válečného konfliktu, ve kterém je nutná existence armád a masivní nasazení válečné techniky, vede k jiným, tentokrát nekonvenčním konfliktům. Mezi těmito zvláštními formami násilí dominuje terorismus.