První pomoc

30.2.1 Transport raněných bez pomůcek

30.2.1 Transport raněných bez pomůcek
 
    
Obr. 154 Přenesení jedním zachráncem
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Tahání po zemi
Tento způsob používá jeden zachránce, pokud jsou on i postižený v nebezpečí a postižený má velkou hmotnost. K tahání můžeme použít bundu nebo kabát
    
Obr. 155 Tahání po zemi
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odvlečení postiženého
Používáme v případě, kdy můžeme postiženého zvednout zezadu. Postiženého si posadíme, provlékneme své horní končetiny pod pažemi a uchopíme ho za zdravé předloktí, které je ohnuto v lokti do pravého úhlu. Pomalu zvedáme tělo postiženého tak, aby jeho hrudník a hlava ležely na našem hrudníku. Opatrně couváme do bezpečí.
  
Obr. 156 Odvlečení postiženého
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odnesení postiženého na zádech
Tento způsob můžeme použít u postiženého, který je při vědomí a nemá poškozenou páteř. Na zádech odnášíme postiženého na kratší vzdálenost a v dobrém terénu.
  
Obr. 157 Odnesení postiženého na zádech
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odnesení postiženého na rameni
Na rameni můžeme odnést postiženého, který je při vědomí, ale i v bezvědomí. Nesmí mít zranění páteře. U postiženého v bezvědomí požádáme o pomoc druhou osobu. Levou rukou uchopíme pravé zápěstí postiženého, natočíme se k němu bokem, skloníme se tak, aby naše pravé rameno směřovalo k jeho rozkroku. Naložíme postiženého na pravé rameno a zvedneme.
  
Obr. 158 Naložení                                          Obr. 159 Nadzdvihnutí
  
Obr. 160 Odnesení postiženého na rameni
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odnesení postiženého v náručí
Tímto způsobem můžeme odsunout postiženého při vědomí, s nízkou hmotností a na kratší vzdálenost.
  
Obr. 161 Odnesení postiženého v náručí
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Přenesení dvěma zachránci
Odnesení pomocí spojených rukou
Tento způsob můžeme použít u postiženého, který spolupracuje. Dva zachránci spojí ruce do stoličky. Každý uchopí pravou rukou své levé zápěstí a volnou levou rukou uchopí zápěstí druhého zachránce. Postižený se posadí na spojené ruce a obejme ramena obou zachránců.
  
Obr. 162 Stolička                                         Obr. 163 Odnesení postiženého pomocí stoličky z rukou
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odnesení za sebou
Za sebou můžeme odnést i postiženého v bezvědomí, pokud nemá poranění páteře, pánve, břicha a zlomeniny dolních končetin. Jeden zachránce poklekne za hlavu raněného, posadí ho a podsune svoje horní končetiny pod paže postiženého a uchopí ho za zápěstí. Druhý zachránce poklekne na jedno koleno mezi roztažené dolní končetiny postiženého, zády k němu a uchopí ho pod koleny. Po nadzdvihnutí postiženého, vykročí na povel, každý jinou nohou.
  
Obr. 164 Odnesení postiženého za sebou
Zdroj: Fotoarchiv autora
 
Odnesení vedle sebe
Tento způsob lze použít i u postiženého se zlomeninami dolních končetin na kratší vzdálenost. Dva zachránci pokleknou na stejné koleno. Jeden podsune ruku pod záda postiženého ve výši lopatek, druhou pod hýždě a postižený ho obejme kolem krku. Druhý zachránce vsune ruce pod stehna a bérce postiženého. Vykročí na povel, každý jinou nohou.
  
Obr. 165 Odnesení postiženého vedle sebe
Zdroj: Fotoarchiv autora