Rehabilitacni_osetrovatelstvi

16.1 Osteoartróza

16.1 Osteoartróza
 
 
 
Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubu. Postihuje kloubní chrupavku a subchondrální kost, ale i okolní měkké tkáně – kloubní pouzdro, vazy.  Výskyt je 12-15% v populaci, postihuje obě pohlaví, nad 75 let se vyskytuje ve více než 80% (KOLÁŘ, 2009). S přibývajícím stářím dochází k opotřebování kloubu. Nadměrnou zátěží, ale též stárnutím je hladká kloubní plocha odřena, vznikají mnohé nerovnosti, takže se zhoršují její vlastnosti a pohyblivost kloubu je omezena. Změny se vyvíjí i desítky let, proto i potíže zejména bolest a omezený pohyb se vyskytují a rozvíjí plíživě. Také každé nadměrné a chybně centrované zatížení (například po úrazu), může vést k tomu, že chrupavka je zraňována.
 
Změny způsobené artrózou jsou dobře patrné na rentgenovém snímku. Na zdravém kloubu rozpoznáváme chrupavku podle hladké, rovnoměrně vyjádřené, široké kloubní štěrbiny. U artroticky změněného kloubu je štěrbina z důvodů ztráty chrupavky užší nebo zcela zmizí. Lze pozorovat reaktivní kloubní výrůstky tzv. osteofyty.
 
Primární (idiopatická) osteoartróza vzniká jako důsledek dysregulace metabolismu kloubní chrupavky, podílí se na ní faktory dědičnost a chronické přetížení.
 
Sekundární osteoartróza má známé příčiny vzniku degenerace:
- anatomické – např. vrozená dysplázie, morbus Perthes, nestejná délka končetin
- traumatické – např. luxace, mikrotraumatizace u sportovců
- metabolické – např. diabetes mellitus, dna
- zánětlivé – např. revmatoidní artritis
 
Podle lokalizace rozlišujeme např. koxartrózu (kyčelní kloub), gonartrózu (kolenní kloub), omartrózu (ramenní kloub).