Rehabilitacni_osetrovatelstvi

8.1.1 Imobilní osoby (upoutané na lůžko)

8.1.1 Imobilní osoby (upoutané na lůžko)
 
 
Rehabilitace u ležících imobilních osob je zaměřena především na prevenci a minimalizaci, popřípadě kompenzaci následků dlouhodobého ležení, a to jak v oblasti fyzické, tak samozřejmě i psychické. V rehabilitační péči využíváme všech dostupných možností, pomůcek a zařízení, které by co nejkvalitněji přispěly k vyššímu životnímu komfortu ležících pacientů.
 
Polohování
Pravidelná opakovaná změna polohy těla nebo jeho částí tak, aby nepříznivé důsledky dlouhodobého ležení byly co možná nejmenší. Snažíme se těmto následkům (například proleženiny, svalová atrofie, kontraktury atd.) předcházet. Využíváme různé pomůcky – polohovací lůžka, polohovací polštářky, antidekubitní podložky, atd.
 
Léčebná tělesná výchova (LTV)
Léčebný tělocvik zaměřujeme především na kvalitní dechovou a cévní gymnastiku. Dále využíváme pasivní, a dle aktuálního stavu klienta i aktivní cvičení pod vedením specialisty. Snažíme se o prokrvení celého organismu a udržení co nejlepší fyzické kondice s přihlédnutím k typu a závažnosti onemocnění. Využíváme různé pomůcky - „soft“ míčky, posilovací gumy, overbally atd.
 
Masáže
Šetrnou klasickou masáží se snažíme prokrvit a zahřát celé tělo, popřípadě jeho určitou část, uvolnit zvýšené svalové napětí přetíženého svalstva, pozitivně ovlivnit bolesti zad a šíje způsobené dlouhodobou imobilizací. Navodit relaxaci celého organismu a v neposlední řadě i pocit dobré psychické pohody.
 
Sebeobsluha a soběstačnost
Naprosto nezbytnou součástí rehabilitace u ležících osob je nácvik a trénink soběstačnosti a sebeobsluhy. Nic nepůsobí psychicky tak pozitivně jako schopnost člověka postarat se sám o sebe, co možná nejméně být odkázán na pomoc druhých. Samostatnost s pacientem individuálně nacvičujeme, opakujeme; často postačí pouze ukázka či dobrá rada. Důležitou roli zde hrají různé podpůrné a kompenzační pomůcky – například madla, podavače, nástavce, držáky atd. Kromě nesporného psychického aspektu podporujícího sebevědomí slouží tyto nácviky i jako přirozená cvičení na udržování dobré kondice organismu.
 
Fyzikální terapie
Indikace fyzikální terapie by měla být striktně individuální, je nutné vždy přihlížet k celkovému zdravotnímu stavu klienta a k jeho případným primárním onemocněním (IM, ICHS, hypertenze atd.)
- Vířivá nebo perličková lázeň - Tento druh hydroterapie využíváme k prokrvení celého organismu, relaxaci, uvolnění zkráceného svalstva, k pozitivnímu ovlivnění bolesti. Aplikace je možná buď na celé tělo, nebo pouze na jeho části. Pro anipulaci a transport imobilních osob se jeví jako nezbytný elektrický zvedák, který výrazně usnadňuje obsluhu a plynulost procedury.
- Biolampa - Biolampa využívá paprsku polychromatického světla, které nepůsobí pouze jako obyčejný zdroj povrchového tepla, ale má schopnost cíleně pronikat do hlubších struktur tkáně a šířit se v ní. Specificky působí na molekulární strukturu buněčných membrán. Elektromagnetické vlnění posiluje buněčný metabolismus, čímž dochází ke zrychlení regeneračních schopností a hojivých procesů, snižuje se bolestivost a potlačují se zánětlivé pochody ve tkáních. U dlouhodobě ležících osob biolampu využíváme k léčbě proleženin, opruzenin, bolestí zad, šíje a kloubů, k regeneraci narušené a unavené tkáně.
 
Ergoterapie
Hlavním úkolem ergoterapie u ležících osob je využití volného času k jakémukoli tvůrčímu zaměstnání. Náplň práce zaměřujeme tak, aby byla zapojena a tím i procvičena postižená část těla. Ergoterapie má v tomto případě funkci regenerační a kompenzační. Výběr činnosti se snažíme volit podle individuálních zálib a koníčků každého jedince. Každopádně ergoterapie je výborný způsob, jak pacienta smysluplně zaměstnat, zabavit a nenechat mu prostor na nečinné přemítání, které často vede k pesimismu, apatii a následně ke zhoršení psychického stavu jedince. Při použití ergoterapie však musíme vždy zohlednit aktuální zdravotní stav!