Rehabilitacni_osetrovatelstvi

11.7.1 Doporučení pro praxi

11.7.1 Doporučení pro praxi
 
 
Všem zařízením doporučujeme ve Standardu „Riziko pádu“ zcela jasně definovat pád a s definicí seznámit všechny členy ošetřovatelského týmu.
- Doporučujeme zavést hodnotící škálu. Pro lepší efektivitu je možné na základě retrospektivních sledování vedených přímo v zařízení či oddělení škálu modifikovat dle zkušeností ošetřovatelského personálu.
- Doporučujeme vytvořit závazné schéma hodnocení a přehodnocování rizikovosti pádu pacienta/klienta. Schéma musí vycházet ze zkušeností týmu a odpovídat charakteru pacienta. Všichni členové ošetřovatelského týmu musí být se schématem seznámeni a dodržovat jej.
- Polypragmázie je velkým problémem. V této oblasti by doporučení mělo být směrováno spíše na lékaře, který léky indikuje. Vhodné by bylo zavést spolupráci zařízení s farmaceutem.
- Sociálním zařízením bychom doporučili bezesporu zkvalitnit ošetřovatelský tým. Určitě by měl být posílen o zkušené sestry, ošetřovatelky, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, pracovníky v sociálních službách. Důležitým aspektem však zůstávají finanční možnosti zařízení.
- Doporučili bychom zachovat i lékařské zabezpečení sociálních zařízení. To vše však souvisí s celkovou koncepcí poskytování sociálních služeb a hrazením ošetřovatelských a lékařských výkonů v sociálních zařízeních zdravotními pojišťovnami.
- Doporučili bychom všem zařízením revizi pracovních náplní svých zaměstnanců s následným vymezením a definováním jasných odpovědností v nich.
- Doporučili bychom všem zařízením zavést systém značení rizikového pacienta, pravidelně jej aktualizovat. Označení musí být přístupné všem členům ošetřovatelského týmu.
- Doporučili bychom, aby úklidová firma byla též seznámena se systémem značení rizikových pacientů.
- Doporučili bychom všem zdravotnickým i sociálním zařízením zavést standard „Riziko pádu“. I poskytovatelé sociálních služeb (zejména lůžková zařízení pečující o seniory) by měli mít vypracované základní ošetřovatelské standardy. Ostatním zařízením bychom doporučili jeho revizi a následně seminář, který by byl zaměřen na problematiku pádů.
- Doporučili bychom auditovat systém dokumentování pádů.
- Všem zařízením bychom doporučili aktivně mapovat rizikové faktory, otevřeně o nich diskutovat, připravovat klinické semináře a následně přehodnocovat a obohacovat edukační schéma. Edukace musí být dokumentována.
- Všem zařízením bychom doporučili jmenovat osobu odpovědnou za bezpečí prostředí. Všichni zaměstnanci o této její náplni musí být řádně informováni. Varovali bychom ještě před tím, kdy si zaměstnanci myslí, že za bezpečí odpovídají všichni. V praxi by to mohlo též znamenat, že se o bezpečí prostředí nestará nikdo.
- Doporučujeme všem zařízením určit osobu odpovědnou za pád na mokré podlaze, označit ji ve standardu a všechny zaměstnance o této odpovědnosti informovat. Pokud odpovědnou osobou bude pracovník úklidu, musí toto být obsahem náplně práce.
- Doporučujeme všem zařízením jasně definovat osobu odpovědnou za stav kompenzačních pomůcek. Označit ji ve standardu, odpovědnost začlenit do náplně práce. Všichni zaměstnanci musí být o této odpovědnosti informováni. Dále doporučujeme v případě nevyhovující pomůcky zajistit co nejrychlejší opravu či výměnu. Bezpečným řešením není zapůjčení pomůcky od spolupacienta.
- Doporučujeme všem zařízením zajistit prodej vhodných nápojů.
- Doporučujeme, aby pravidla pro umístění pacienta na pokoj byla součástí standardu „Riziko pádu“.
- Všem členům ošetřovatelského týmu bychom doporučili, aby si uvědomili, že svým přístupem mohou kladně, ale i záporně ovlivnit psychický stav svých pacientů/klientů.
- Doporučujeme věnovat extrémní péči zaškolení pracovníků zaměstnávaných na krátký úvazek. Doporučili bychom také jejich pravidelnou účast na pracovních poradách, klinických seminářích.
- Doporučujeme všem zařízením sestavit multidisciplinární tým pečující o pacienta, ale zároveň zavést koordinaci jejich práce. Semináře a školení musí být vedeny jednak za účelem vzdělávání jednotlivých profesních skupin, jednak za účelem koordinace ošetřovatelského týmu a posilování jednotných postupů.
- V rámci benchmarkingu s podobnými zařízeními (velmi efektivní je i mezinárodní porovnávání) bychom doporučili otevřít kritickou diskuzi na téma rozdílné přípravy a podávání medikace, manipulace s pacientem, užíváním koberců a dalších. Právě na této úrovni spolupráce se může dařit odstraňovat prvky rituální profesionální slepoty.