Rehabilitacni_osetrovatelstvi

16.2.1 Farmakoterapie

16.2.1 Farmakoterapie
 
 
Preparáty pro léčbu osteoartrózy lze v principu rozdělit na:
analgetika - léky proti bolesti, např. paracetamol a různé kombinované preparáty
- nesteroidní antirevmatika - léky stále nejužívanější při léčbě artrózy. Jejich účinek je protizánětlivý i protibolestivý. Nejčastěji užívanými léky jsou ibuprofen (Ibuprofen, Brufen), diclofenak (Diclofenac, Voltaren, Rewodina, Veral, Dolmina), oxicamy  (Flamexin, Hotemin, Meloxicam, Movalis), koxiby (Celebrex, Dynastat) a jiné (Ketonal, Surgam, Dayrun, Modafen, Nalgesin, Aulin). Zřetelně vhodnější z hlediska účinku a zejména z hlediska menšího množství vedlejších účinků jsou léky z nové generace antirevmatik, u kterých jsou výrazně sníženy nežádoucí účinky, především na žaludeční sliznici.
- skupinu tzv. pomalu působících léků - těmto „pomalu působícím“ lékům se rovněž často říká chondroprotektiva. Jsou charakteristické pomalým nástupem účinku (obvykle až po 2 měsících léčby), ale dlouhodobým přetrváváním příznivého účinku. Dělí se na léky celkově a místně aplikované. Celkově se podávají glukosaminsulfát (DONA) a chondroitinsulfát (Condrosulf). Lokálně do postiženého kloubu se injikují deriváty kyseliny hyaluronové, lišící se molekulární vahou (Hyalgan, Synvisc). Všechny léky této skupiny se váží na receptory v buňkách chrupavky a ovlivňují metabolizmus těchto buněk.
- steroidní antirevmatika – při léčbě artrózy se užívají takové preparáty jen ve formě intaartikulárních injekcí (přípravky Kenalog, Diphrophos, Depo-Medrol).
 
Teprve pokud všechny uvedené formy léčby selžou, je vhodné zvažovat léčbu operační.