Rehabilitacni_osetrovatelstvi

21.4 Taneční a pohybový program pro pacienty postižené demencí

21.4 Taneční a pohybový program pro pacienty postižené demencí
 
  
Taneční terapie je metodou uznávanou a rozšířenou po celém světě. K tanci je přistupováno jako k terapeutickému pohybu a proto estetická stránka ustupuje do pozadí. Pro taneční terapii potřebujeme vhodný prostor s empatickým terapeutem, hudební přehrávač a nahrávky, můžeme doplnit i doprovodem na Orfovy nástroje. Pro pacienty s demencí je nejlépe organizovat taneční terapeutickou hodinu, která probíhá v kruhu.
 
Pro některé seniory je ostych cvičit, tančit a sportovat nepřekonatelnou bariérou. Stejně je tomu i u pacientů postižených demencí. Jejich bariéry se mohou násobit vlivem nemoci. Bývají zmatení, dezorientovaní v prostoru i čase, neklidní a často depresivní. Aktivity v kruhu částečně pomáhají tyto bariéry překonávat. Také terapeut, který přichází s úsměvem, baví a zajímá ho jeho práce, má radost třeba i z malého úspěchu nebo úsměvu učastníků terapie, dokáže zmírnit ostych a získat pacienty pro terapii.
 
Tančit je možné na nejrůznější hudební či rytmický doprovod. Nejvhodnější je středně rychlé tempo se zpěvem, píseň, kterou starší pacienti znají. Dlouhá, příliš pomalá hudba nemotivuje k pohybu a může učastníky terapie spíše uspat. Příliš rychlá hudba způsobuje někdy neklid. Hudba k tanci seniorů postižených demencí musí mít zřetelný rytmus. Klidná a melodická hudba je emotivní, evokuje k připomenutí a vyvolání pozitivních a příjemných zážitků z mládí, zklidňuje a může mírnit agresivitu. Rytmická, rychlá a veselá hudba umožní vytržení z apatie či melancholie.