Sociologie
8.3 Organizace pracující s bezdomovci
8.3 Organizace pracující s bezdomovci
Armáda spásy
Prvotní cíl armády spásy – pomáhat chudým, slabým a odmítaným. Členové Armády spásy byli jedněmi z prvních lidí, kteří se v širším měřítku začali věnovat praktické pomoci lidem bez domova.
Dnes pracuje Armáda spásy v 113 zemích světa a mluví 160 jazyky. Má více jak 1,5 milionu členů ve skoro 28 tisících zařízení. Jsou to ubytovny pro bezdomovce, dětské domovy, domovy pro seniory, nemocnice, školy.
V Československu začal práci Armády spásy v roce 1919 plukovník Karl Larsson.
Armáda spásy v České republice byla znova zaregistrována dne 17. 5. 1990 jako občanské sdružení.
Občanské sdružení Naděje
Naděje jako spolek je založena dle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Registrována je od 21. 8. 1990 u Ministerstva vnitra.
Naděje je nepolitická organizace s celostátní působností. Někteří členové žijí na Slovensku i v jiných zemích. Naděje vznikla spontánně v srpnu roku 1990, ve chvíli, kdy se na pražských nádražích začaly shromažďovat skupiny rumunských uprchlíků.
První pomocí bylo podávání stravy na nádraží, nouzové ubytování v Praze a posléze činnost ve vládních uprchlických táborech.
V roce 1991 pokračovala dobrovolná práce v uprchlických táborech. Po jejím ukončení se činnost přesunula do Prahy, kde se začalo s přípravou středisek pro činnost Integračního programu, který byl koncipován jako komplex služeb stavebnicového charakteru.
Původně byl určen především pro uprchlíky, ale stále více začali do nově otevřeného střediska v Rumunské ulici v Praze 2 přicházet i naši občané, kteří se ocitli bez přístřeší a bez prostředků. Integrační program je určen lidem společensky vyloučeným nebo lidem, kterým společenské vyloučení hrozí. (Matoušek, 2007)
Program IGLOO
Program IGLOO - podpora projektů sociální pomoci, slušného bydlení a zlepšování schopností a možností zaměstnání znevýhodněných osob.
Program IGLOO se snaží znevýhodněným lidem umožnit přístup k sociální pomoci, slušnému bydlení, kvalifikaci a pracovním příležitostem. Cílovou skupinou jsou muži a ženy potýkající se s problémy, které souvisejí s vyloučením ze společnosti. Jsou mezi nimi také velmi mladí lidé bez kvalifikace, dospělí dlouhodobě nezaměstnaní.
IGLOO plní čtyři klíčové funkce.
- Poskytování rámce stálé sociální podpory ve formě speciálně upravených služeb, které mohou reagovat na konkrétní potřeby jednotlivce, například týkající se osobních, zdravotních a rodinných problémů.
- Zvyšování nabídky kvalitních bytů, dostupných lidem s omezeným příjmem a vhodných jak pro lidi svobodné, tak i pro rodiny, a to rekonstrukcemi starých budov nebo zahajováním nových stavebních projektů.
- Organizování kvalifikačních kurzů, které dávají znevýhodněným lidem příležitost naučit se užitečným dovednostem a získat uznávanou kvalifikaci v oblastech stavebnictví nebo péče o dítě.
- Vytváření nových zaměstnání v oblastech souvisejících s bydlením, stavební a renovační práce a rovněž široký rozsah služeb. Cílem je dát lidem co nejlepší příležitost najít trvalé zaměstnání