Studijni_opory

5.1 Fyziologické účinky tepla a chladu

5.1 Fyziologické účinky tepla a chladu
 
 
Tepelné receptory se adaptují na změnu teploty, když se receptor chladu vystaví náhlému poklesu teploty nebo receptor tepla náhlému zvýšení teploty, zpočátku jsou silně stimulovány, ale tato nadměrná stimulace rychle klesá během několika sekund a zpomaluje se během prvních 30 minut aplikace.
Klienti/pacienti mohou být v pokušení měnit teplotu termální aplikace v důsledku této změny ve vnímání tepla, která nastává po adaptaci. Zvýšením teploty poté, co nastala adaptace, mohou vzniknout popáleniny. Snížení teploty může vyvolat bolest a vážné poškození krevního oběhu v příslušné části těla. Další informace viz studijní opora Rehabilitační ošetřovatelství - 5 Aplikace tepla a chladu, fototerapie.
 
Tabulka 1 Účinky tepla a chladu
Část těla nebo proces
Účinek tepla
Účinek chladu
místní oběhová reakce 
vazodilatace   
vazokonstrikce
permeabilita kapilár 
zvýšená 
snížená
buněčný metabolismus 
zvýšený  
snížený
zánětlivý proces 
zvýšená intenzita
snížená intenzita
svaly  
relaxace  
snížená kontraktilita
nervy 
zvýšená rychlost  
snížená rychlost
synoviální tekutina 
snížená viskozita    
zvýšená viskozita
bolest  
navozuje pohodu
zpočátku nepříjemný pocit, později znecitlivění
Zdroj: Autor
 
Priessnitzův obklad
Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Priessnitz proslul díky svým léčebným procedurám, při kterých využíval léčebnou sílu vody a které se využívají ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval. Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení. Nejprve se na kůži přiloží látka namočená ve studené vodě. Tato látka by na tělo měla dobře přilnout (nikde by nemělo docházet ke vzniku vzduchových bublinek). Vše se obalí suchou látkou. Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii, teplota se sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k vasokonstrikci cév. Poté se teplota stabilizuje a vasokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a na místě dochází k přehřátí. Dochází k lokální vasodilataci. Tato poslední fáze by měla trvat 60 až 80 minut. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud by se měl používat opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin. Priessnitzův obklad se používá při řadě příležitostí - angíně, laryngitidě, horečce (nad 38 stupňů Celsia), na hrudník při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, k relaxaci kosterního svalstva a při dalších příležitostech. Obklady můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Priessnitzův obklad je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých pocitů v těle. Při jeho aplikaci je třeba dbát hlavně na to, aby byl nejdéle po třech hodinách odstraněn. V některých případech se nesmí používat - samozřejmě neměl by se přikládat na místa infikovaná, záněty, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém a tak podobně. V případě malých dětí je třeba se o jeho aplikaci nejprve poradit s lékařem.
 
Rašelinové zábaly – obklady
Rašelina se využívá pro přípravu léčivých lázní. Rašelinové bahno se užívá k léčení např. při onemocnění kloubů. Paracelsus popsal účinky rašelinné koupele proti některým chorobám. Později se Napoleonovi vojáci dozvěděli o účincích rašeliny v slatinných koupelích v Egyptě a přinesli tyto poznatky do Evropy. Jérôme Bonaparte, bratr Napoleona dal příkaz vystavět první rašelinné lázně na žádost jeho vojska po bitvě u Lipska v Bad Nenndorf. Avšak již v roce 1802 jedny rašelinové lázně údajně existovaly v Bad Pyrmont. V 19. století byly rašelinné lázně založeny v mnoha evropských zdravotních střediscích včetně Karlových Varů (1836). Jednorázový rašelinový zábal - lze používat jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení apod. Rašelinový zábal je jedna z nejuznávanějších forem tepelné terapie, při které dochází k uvolnění svalových kontrakcí, detoxikaci organismu a příjemné relaxaci celého těla. Forma jednorázových aplikací obsahujících velké množství organických a minerálních látek, které se za pomoci tepelné podpory dostávají do našeho těla, mají rovněž blahodárný vliv na pokožku.
Parafín (též parafin) je bílá, v surovém stavu spíše nažloutlá až nahnědlá, amorfní směs vyšších nasycených alifatických uhlovodíků (alkanů). Je bez chuti a zápachu, ve vodě nerozpustný. Parafínu se využívá v mnoha odvětvích pro jeho snadnou tavitelnost a tvárnost, vodoodpudivost, termoizolační vlastnosti i energetickou využitelnost. Využívá se také při výrobě kosmetika – krémy, masti, rtěnky, líčidla a v lázeňství (zábaly). Parafínová vana funguje jako parafínový zábal na ruce, který ruce uvolní a revitalizuje. Funkce parafínu v sobě spojuje léčivé a estetické účinky pro Vaše unavené ruce a klouby. Ruce dokáže uvolnit, rozvláčnit a regenerovat. Parafínový zábal a lázeň v jednom je příjemnou relaxací po náročném pracovním dni. Parafínové vany jsou oblíbené i mezi provozovateli well-ness či kosmetických salónů.