Studijni_opory

6.7.1 Koupání fyziologického novorozence v porodnici za asistence dětské sestry

6.7.1 Koupání fyziologického novorozence v porodnici za asistence dětské sestry
 
 
Koupání novorozence se provádí každý den, nejlépe večer, pokud možno ve stejnou dobu. První koupání provádí sestra za přihlížení matky. Je důležité, aby matka při odchodu z porodnice tento úkon zvládla.
Indikace a kontraindikace:
Indikace: fyziologický novorozenec (ošetřuje se kůže novorozence, kontroluje hmotnost, tělesná teplota, stav pupečního pahýlu).
Kontraindikací je nezralé, nedonošené nebo traumatizované dítě.
 
Cíl koupání:
Čisté, spokojené miminko, jistota matky, že zvládne koupání v domácím prostředí, seznámení se všemi pomůckami, které jsou ke koupání třeba.
 
Pomůcky:
- čisté oblečení (košilka, kabátek, suchá plena, dupačky),
- pleny na osušení,
- teploměr na změření TT (rychloběžka),
- vanička, voda o teplotě 36˚C dětské mýdlo, se speciálními, nedráždivými přísadami, vhodné je i dětské mýdlo v tekuté formě, lépe než pěna do koupele,
- sterilní pomůcky na ošetření pupečníkového pahýlu (longeta, obvaz, popřípadě skalpel na jeho odstranění, dezinfekční roztok - Braunol, sterilní tampony),
- štětičky na vytření nosu a uší,
- kartáček na vlasy.
- dle stavu kůže lze individuálně použít heřmánkový roztok, Infadolan (toxoplazmatický exantém),
- dětský olejíček (např. slunečnicový),
- na porodnickém oddělení je každý pokoj vybaven přebalovacím stolem, vaničkou a váhou.
 
Ošetřovatelská péče
Postup je individuální, spočívá na domluvě s matkou. Koupání novorozenců na porodnickém oddělení se provádí večer v určitou hodinu (nejlépe do 19-i hodin) před krmením (pokud je dítě po kojení, blinká).
Doporučená teplota v místnosti je mírně vyšší než pokojová, tj. kolem 25 ˚C. Voda pro koupání má být teplá tak, aby nedošlo k opaření či popálení dítěte, popřípadě k jeho podchlazení, tj. asi 36 ˚C. Nejlépe se zkontroluje loktem matky nebo speciálním teploměrem. Při vhodné teplotě v místnosti a vody s koupáním nechvátáme a dopřejeme dítěti klidný pobyt ve vodě. Na přebalovací stůl rozložíme osušku a připravíme si všechny pomůcky, matka se může zapojit nebo jen přihlížet. Dítě svlékneme, nahé zvážíme (každodenní váha je důležitá pro zjištění váhového nárůstu nebo úbytku - ten může činit po porodu až 10 % porodní váhy - matku s tímto faktem seznámíme). Dítěti změříme TT v konečníku (konec teploměru namočíme v oleji pro jeho šetrnější zavedení). V konečníku je teplota o 0,5 ˚C vyšší, proto je fyziologická teplota novorozence kolem 36,5 - 37,5 ˚C. Poté dítě v pleně přemístíme do vaničky.
Dítě stále držíme pevně jednou rukou pod hlavičkou a zádíčky, druhou rukou ho omýváme. Začínáme obličejem, na který nepoužíváme mýdlo, poté již mýdlem omyjeme hlavičku a postupně celý zbytek těla směrem dolů, končíme zadečkem. Dívčí genitál je třeba ošetřovat směrem odpředu dozadu, směrem ke konečníku, aby nedošlo k zanesení infekce.
Po vyjmutí z vaničky dítě šetrně osušíme, namažeme olejem (nejvíce v kožních záhybech, kde je dítě nejčastěji náchylné k opruzení).
 
Ošetření pupečníkového pahýlu
Odstranění pupečníkového pahýlu provádí dle zvyklosti oddělení lékař nebo sestra. Některé porodnice nechávají pupečníkový pahýl samovolně odpadnout a nepřistupují k chirurgickému odstranění.
 
Chirurgické odstranění pupečníkového pahýlu
Pokud není ještě dostatečně seschlý, pouze jej dezinfikujeme Braunolem a sterilně kryjeme. Pokud je již suchý a nehrozí krvácení, přistoupíme k jeho odstranění (snesení). Sterilním tamponem otřeme pahýl, přiložíme sterilní tampon a odspodu jej vyřízneme z kůže - musíme dávat pozor, abychom skalpelem nezasáhly kůži v okolí pupku. Na tento výkon jsou zapotřebí 2 osoby, přičemž jedna dítěti přidržuje nohy a ruce a druhá výkon provádí. Rána se dezinfikuje a sterilně kryje tamponem a obvazem.
Dále je důležité sledovat krvácení po výkonu. Po odříznutí pupečního pahýlu může dojít ke krvácení z rány a dítě je ohrožené na životě. Proto je třeba poučit matku, jak kontrolovat obvaz (každou půlhodinu po dobu 3 hodin sleduje event. prosáknutí obvazu krví, totéž při nočním přebalování). Sestra opakovaně sama kontroluje přímo ránu. V případě krvácení přiložíme Gelaspon, pokud je příliš masivní, informujeme pediatra, dle ordinace aplikujeme např. Kanavit. V některých případech je nutné ránu sešít (provádí porodník nebo chirurg).
Pak dítěti dáme suchou plenu, oblékneme ho. Nakonec vytřeme nos a ouška, učešeme vlasy. Dítě zabalíme do deky a uložíme do tepla (novorozenec ještě nemá příliš vyvinutou termoregulační schopnost a při koupání rychle prochladne). Do karty Záznam o novorozenci každý den zapíšeme jeho hmotnost, teplotu a datum snesení pupečního pahýlu
 
Komplikace:
Prochladnutí dítěte (málo zkušené matky koupou příliš dlouho, dítě je potom nutné zahřát ve výhřevném lůžku).