Studijni_opory

5.5 Formy aplikace tepla a chladu

5.5 Formy aplikace tepla a chladu
 
 
Formy aplikace tepla a chladu jsou:
A) teplo – suché:
- elektrické vyhřívací podložky, podušky,
- jednorázové vyhřívací balíčky,
- sáčky s gelem,
- lampa – infračervené světlo,
- termofor.

Obrázek 2  Sáček s gelem
 
Zdroj: Autor
 
B) teplo – vlhké:
- vlhké obklady,
- ponoření do teplého roztoku,
- sedací koupele, střiky.
 
C) chlad – suchý:
- vak s ledem,
- jednorázové chladící balíčky,
- sáčky s gelem.
 
D) chlad – vlhký:
- studené obklady, zábaly,
- ponoření do chladného roztoku, střiky.
 
Vodoléčba:
Vědci zjistili, že vodoléčba může lidskému tělu pomoci v mnoha způsobech. Například Crawford byl první, kdo si všiml, že krátké studené aplikace zvýší rozdíl v zabarvení krve tepen a žil. To je výsledek zvýšeného okysličení krve. Liebig zjistil, že studený vzduch, studená voda a cvičení jsou nejmocnějším prostředkem ke stimulaci činnosti lidských tkání. A Strasser prokázal, že celková aplikace chladu zvyšuje zásaditost krve, když často sníží množství kyselé fosfatázy někdy až na 50%.
        
Klasifikace vodoléčby podle účinků:
A) Krátké studené a kontrastní:
- Celková aplikace k posílení: posilující studené střiky, studené tření, střídání horkých a studených obkladů, polévání studenou vodou, krátké ponoření do studené vody, mělké studené koupele.
Místní aplikace k posílení: střídavé koupele končetin, horké a studené obklady, místní střiky.
-Reflexní aplikace k posílení: střídavé koupele, horké a studené obklady.
 
B) Prodloužená aplikace chladu:
Celková aplikace jako antipyretikum (ke snížení horečky): postupné stříkání nebo koupel, mytí studenou mokrou houbou, tření pytlíkem s ledem, klystýr a střevní nálevy, zábal do studeného prostěradla, vystavení se vzduchu, ovívání studeným vzduchem.
- Místní aplikace, která snižuje překrvení a depresivní stavy: ledové obklady, ledový pytlík, studená částečná koupel, studený obklad, přímá aplikace ledu.
Reflexní aplikace ke snížení průtoku krve: ledový obklad, studená částečná koupel, studený obklad, přímá aplikace ledu.
 
C) Mírné zahřátí (bez pocení):
Celková aplikace má sedativní účinek (vyvolává spánek): teplá tekoucí sprchová koupel, zábal ve studeném prostěradle, místní teplá koupel, napařování.
Reflexní aplikace mají relaxační účinek: horké obklady, mírné napařování, teplá koupel.
 
D) Umírněné zahřátí (jen slabý vzestup teploty těla):
Celková aplikace zvyšuje pocení: horká koupel, horký zábal, studený zábal, napařování.
 
E) Značné zahřátí:
Celková aplikace rozšiřuje krevní žíly vzdálenější od srdce (periferní rozšíření cév): teplá celková koupel, horká místní koupel, horký zábal, zábal do studeného prostěradla, parní koupel, napařování.
Celková aplikace, která stimuluje cirkulaci krve a metabolismus těla: horká koupel, parní koupel, horečková koupel.
- Místní aplikace, které stimulují cirkulaci a metabolismus: vířivá koupel, napařování, horké termofory nebo láhve, parafínové koupele, termální bahenní koupele, aplikace horkého vzduchu.
Reflexní aplikace k občerstvení a ke zklidnění podráždění: jsou to všechny výše zmíněné pro značné zahřátí.
 
F) Přísadové koupele - bahenní zábaly
Forma teploléčby, která se provádí opakovaným přikládáním peloidu na část těla v podobě zábalů. Peloid se aplikuje tak, že se potřebné množství zábalové směsi o teplotě 38 - 48 °C přiloží přímo na kůži v předepsané oblasti ve vrstvě 3 - 5 cm. Pacient leží 15 - 30 min. s přiloženým peloidem v zábalu, který se obvykle skládá z igelitového prostěradla, vodoléčebného plátěného prostěradla a vlněné přikrývky.
 
G) Parafínové a parafangové zábaly
Teploléčba prováděná přikládáním parafínových obkladů v tekutém stavu. Během přeměny parafinu z tekuté do tuhé formy využíváme vzniklého tepla. Parafango je čistý tvrdý parafín, který je smíchán s bahnem ze severoitalských sopečných jezer. Obsahuje různé minerální látky, např. uhličitany, sloučeniny železa, vápníku a síry.
 
H) Kryoterapie
Chladová terapie, odebírání tepla tělu celkové, ale zejména lokální. Přikládání studených obkladů má protibolestivý účinek.
 
I) Zábaly
Zábaly se aplikují tak, že se potřebné množství zábalové směsi přiloží přímo na kůži. Klient leží 15 – 30 minut v zábalu, který se obvykle skládá z igelitového prostěradla, vodoléčebného plátěného prostěradla a vlněné přikrývky.
Lokální tepelné zábaly (parafínové, parafangové a rašelinové). Tepelné obklady způsobují mírné překrvení, uvolnění zvýšeného napětí svalů i vaziva, snížení bolesti. Při použití rašeliny se přidává efekt částečně vstřebaných iontů přes kůži, hlavně jodů nebo síry.
- Zábaly nelze poskytnout v případě akutních zánětlivých projevů.
Parafínové a parafangové zábaly: Teploléčba prováděná přikládáním parafínových obkladů v tekutém stavu využívá teplo vzniklé přeměnou do tuhé formy. Parafango je čistý tvrdý parafín, který je smíchán s bahnem ze severoitalských sopečných jezer. Obsahuje různé minerální látky, např. uhličitany, sloučeniny železa, vápníku a síry.
Rašelinové zábaly - peloid (rašelina) se aplikuje tak, že se potřebné množství zábalové směsi o teplotě 38 - 48 °C přiloží přímo na kůži v předepsané oblasti ve vrstvě 3 – 5 cm. Klient/pacient  leží v zábalu 15 – 30 min.
Zábaly z bahna Mrtvého moře - minerální bahno obsahuje velké množství minerálů a solí. Uvolňuje a posiluje organizmus. Má přirozenou čistící schopnost, odstraňuje toxiny z kůže, přebytečnou mastnotu a odumřelé buňky, povzbuzuje látkovou výměnu a krevní oběh. Má regenerační účinky při lupénce a ekzematických onemocněních. Délka procedury u zábalu části těla je cca 30 minut u celého těla cca 60 minut.