Studijni_opory

10 OP u stomií

10 Ošetřovatelský proces u pacienta se stomií
 
 

Stomie

Stomie je uměle vytvořené vyústění dutého orgánu před stěnu tělní nebo na ni. Naprostá většina se zakládá před stěnou břišní. Jsou buď trvalé, nebo dočasné.  Trvalé jsou založeny za okolností, kdy onemocnění neumožňuje zrušení stomie.  Dočasné, jak již plyne z názvu, jsou časově omezení a po vyřešení onemocnění se ruší.
Dle účelu se stomie dělí na: výživné a derivační.
- Výživné se zavádějí na horní části zažívacího traktu, kdy pacient nemůže přijímat potravu ústy (např. u onkologických nemocí v oblasti hlavy a krku, neurologických poruch, apalického syndromu, bezvědomí aj.). Zakládají se nejčastěji na žaludku - gastrostomie nebo na tenkém střevu - jejunostomie.
Tímto typem stomií se v dalším textu nezabýváme.
- Mezi derivační stomie na zažívacím traktu patří ileostomie (založené na terminálním úseku tenkého střeva), kolostomie (zakládané na střevu tlustém). Slouží k odvodu střevního obsahu do sběrného systému při nemožnosti přirozeného odchodu jeho obsahu. Derivační stomie se ještě zakládají výjimečně na krčním jícnu (oezophagostomie).  
- Dalším typem derivačních stomií jsou stomie zakládané na vývodném systému močovém, patří sem nefrostomie, ureterostomie a cystostomie.
- Z anatomického hlediska můžeme stomie dělit na: nástěnné, kdy je otevřena navenek před stěnu tělní pouze přední stěna příslušného dutého orgánu (například cékosotmie); axiální, nazývané také osové, kdy je dutý orgán vyveden před stěnu břišní a dále pokračuje za stomií. Nejčastěji jde o stomie na transverzu a esovité kličce. Nejčastějším důvodem těchto stomií je překážka za stomií, která uzavírá dutý orgán. Axiální stomie mají přívodnou kličku, která přivádí tráveninu a odvodnou kličku, z které na střevu vychází pouze malé množství hlenu. Terminální jednohlavňová stomie – vyvádí před stěnu břišní kličku střeva, která již dále nepokračuje.  Tento typ stomie slouží jako definitivní řešení střevní pasáže u amputací konečníku pro karcinom. Používá se také u urgentních střevních resekcí bez obnovení kontinuity střevní primární anastomózou. V prvém případě jde o definitivní řešení, v druhém obvykle následuje rekonstrukční výkon.
 
Úkoly – cvičení, samostudium
1. Definujte pojem stomie.
2. Jak stomie ovlivňuje kvalitu života člověka?
3. Jaký má být jídelníček stomika?
4. Co je jednodílný systém a co je dvojdílný systém pomůcek stomiků?
5. Jakou pohybovou aktivitu je možné doporučit stomikům?
6. Jak má žena se stomií postupovat, pokud chce otěhotnět?
7. Jaké jsou zásady edukace u pacientů se stomií před a po operačním výkonu?
8. Jaké jsou zásady pitného režimu stomiků?
9. Pokud máte konkrétní nemocniční zkušenost o péči o pacienta se stomií popište jí a proveďte zhodnocení.
 
Pojmy k zapamatování
Stomie
Ileostomie
Kolostomie
Psychosociální problematika stomiků
 
Odkazy na další studijní pomůcky, doplňkové zdroje informací k samostudiu, související webové stránky
Můj život se stomií - Jamie 14 let
ConvaTec - příslušenství
Můj život se stomií - Sif (ileostomie)
UCVlog: Showering with an Ileostomy
Můj život se stomií - Niels 70 let
 
Literatura:
DOENGES, Marilynn E.; MOORHOUSE, Mary Frances. Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha : Grada, 1996. ISBN 80-7169-294-8.
Dietní systém pro nemocnice I. Doc. MUDr. Přemysl Doberský DrSc., MUDr. Róbert Šimončič CSc., doc. MUDr. Andrej Bučko DrSc., kolektiv, VYDAVATELSTVO OSVETA, 1983, pro Ministerstvo zdravotnictví ČSR a Ministerstvo zdravotnictví SSR.
Dietní systém pro nemocnice II. Doc. MUDr. Přemysl Doberský DrSc., MUDr. Róbert Šimončič CSc., Jitka Horáčková, VYDAVATELSTVO OSVETA, 1983, pro Ministerstvo zdravotnictví ČSR a Ministerstvo zdravotnictví SSR.
HŮSKOVÁ, Jitka; KAŠNÁ, Petra. Ošetřovatelství - ošetřovatelské postupy pro zdravotnické asistenty. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-2852-0.
KOZIEROVÁ, Barbara; ERBOVÁ, Lenora; OLIVIERIOVÁ, Glenora. Ošetrovateľstvo: koncepcia, ošetrovatelský proces a prax. 1. vyd. Martin: Osveta, 1995. 2 sv. ISBN 80-217-0528-0.
MAREČKOVÁ, Jana. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. Vyd. 1. . Praha: Grada, 2006. 264 s. ISBN 80-247-1399-3.
MIKŠOVÁ, Zdeňka; FROŇKOVÁ, Marie; HERMANOVÁ, Renáta; ZAJÍČKOVÁ, Marie. Kapitoly z ošetřovatelské péče I. Aktual. a doplň. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1442-6.
NANDA. Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2009-2011. 1. české vyd. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3423-1.
TRACHTOVÁ, Eva. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 1.vyd. Brno: IDVZ Brno. 1999. ISBN 80-7013-285-X.
VOJTEKOVÁ, Ivana a kolektiv. Vybrané kapitoly z ošetrovateľstva pro študentov všeobecného lekárstva. 1. vyd. Bratislava : Asklepios, 2010. ISBN 978-80-7167-152-7.