Studijni_opory

2.5 Hospitalizace bez souhlasu pacienta

2.5 Hospitalizace bez souhlasu pacienta
 
 
Hospitalizace bez souhlasu pacienta
Tento dokument stanovuje pravidla a povinnosti pracovníků Ústavu ošetřovatelské péče při:
- Zadržení pacienta v lůžkovém nemocničním zařízení proti jeho vůli při splnění indikací, za účelem provádění výkonů zdravotní péče.
- Částečném omezení osobní svobody z důvodu ochrany pacienta před sebou samým či ochrany osob v jeho bezprostředním okolí.
 
Službu konající lékař či ošetřující lékař rozhodne o hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu na základě vymezení indikací (podrobnosti níže v textu - Zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování).
Sestra podává lékaři informace o chování a projevech pacienta na oddělení před vstupním vyšetřením, krátce po přijetí. Oznamuje lékaři případné odmítnutí stvrzení souhlasu s hospitalizací. Vykonává zápisy do dokumentace o administrativním průběhu hospitalizace bez souhlasu a o projevech a chování pacienta. Staniční sestra kontroluje úplnost a správnost vedení zápisů do dokumentace, vede sestry. Za dodržování tohoto dokumentu odpovídají vrchní sestry.
 
Postup (popis činností)
Pacient hospitalizovaný bez souhlasu
Podrobnosti zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování - dostupný níže v textu.
- u nemoci, které jsou stanovené zvláštním předpisem, u nichž lze uložit povinné léčení (akutní virové záněty jater, antrax, dengue, hemoragické horečky, cholera, infekce CNS mezilidsky přenosné, mor, paratyfus, syfilis v I. a II. stadiu, přenosná dětská obrna, pertuse v akutním stadiu, ricketsiózy, SARS a febrilní stavy nezjištěné etiologie s pozitivní cestovní anamnézou, spalničky, trachom, tuberkulóza, tyfus břišní, úplavice amébová, úplavice bacilární v akutním stadiu onemocnění, záškrt, další infekce podléhající hlášení Světové zdravotnické organizaci),
- jestliže osoba jevící známky duševní choroby nebo intoxikace ohrožuje sebe nebo své okolí (např. přímé ohrožení agresivním jednáním, nepřímé ohrožení zanedbáváním hygienické či zdravotnické péče, nepřiměřené chování (nezpůsobilé zacházení s technikou, ohněm, plynem…), anebo není-li možné vzhledem ke zdravotnímu stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas a jde o neodkladné výkony nutné k záchraně života či zdraví (např. bezvědomí),
- jde-li o nosiče (fyzické osoby po nákaze vyvolané virem lidského imunodeficitu, vylučující choroboplodné zárodky břišního tyfu a paratyfu, s chronickým onemocněním virovým zánětem jater B a C),
ochranné léčení uložené soudem (alkoholismus, toxikomanie). Zde se nevyžaduje souhlas pacienta s hospitalizací.
 
Cíl:
- Zamezit na nezbytně dlouhou dobu ohrožení vlastního pacientova zdraví a života či zdraví a života okolních osob,
- Provést nutná vyšetření a účinnou léčbu, jež by tato nebezpečí zvrátila a umožnila jedinci návrat do společnosti.
 
Obecná pravidla:
Zdravotnické zařízení musí nejpozději do 24 hod. oznámit obvodnímu soudu převzetí pacienta bez jeho písemného souhlasu. Soud rozhodne do 7 dnů ode dne, kdy došlo k omezení, zda k převzetí došlo ze zákonných důvodů. Nemá-li pacient již opatrovníka, stanoví mu ho soud pro toto řízení. Rozhodnutí učiní soud po výslechu pacienta a ošetřujícího lékaře. Usnesení o přípustnosti převzetí a dalšího držení v ústavu zdravotní péče je doručeno pacientovi, opatrovníkovi a zdravotnickému zařízení. Pokud zdravotní stav pacienta vyžaduje delší dobu hospitalizace, musí se soud vyjádřit k jeho dalšímu držení v ústavu. Jednání se účastní soudní znalec z oboru, pacient (je-li schopen) a jeho opatrovník. Rozsudek musí být vyhlášen do 3 měsíců od výroku o přípustnosti převzetí. Rozhodne-li soud o dalším držení, uvede i dobu držení pacienta v ústavu.
 
Postup při přijetí
Pokud pacient odmítá nebo nemůže podepsat „Souhlas s hospitalizací“ sestra učiní zápis do dekurzu a situaci nahlásí lékaři. Pokud pacient nadále setrvává na svém stanovisku i po důsledném vysvětlení a odmítá hospitalizaci, přičemž je k ní indikován: službu konající nebo ošetřující lékař vyplní „Hlášení o přijetí do ústavní péče bez souhlasu nemocného“ tento dokument signuje svým podpisem a opatří razítkem kliniky, následně dokument odešle Obvodnímu soudu v příslušném místě faxem.  Sestra originál dokumentu spolu s potvrzením o odfaxování uloží k ostatním příjmům a do dekurzu,  hned o tomto učiní zápis, který se každé vkládá až do změny hospitalizace na dobrovolnou či do doby překladu do jiného zařízení.
 
Do 7 dnů se dostaví na oddělení zástupce soudu po předchozí telefonické domluvě s ošetřujícím lékařem či se sestrou, která lékaři termín (obvykle v dopoledních hodinách) oznámí. Soudem pověřená osoba vyslechne ošetřujícího lékaře a za asistence ošetřovatelského personálu pacienta. Usnesení od soudu obdrží poštou zdravotnické zařízení, pacient a soudem přidělený opatrovník.