Studijni_opory

19.8 Cystoskopie

19.8 Cystoskopie
 
  
Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou. Prostata je mužská pohlavní žláza, která se nachází těsně pod močovým měchýřem a mnoha vývody ústí do močové trubice. K vyšetření se používá přistroj zvaný cystoskop. Cystoskop je optický přístroj, který se skládá z ohebného nebo rovného tubusu, zdroje světla a optiky. Tubus lékař zavádí opatrně močovou rourou do močového měchýře. Na volný konec nasadí optiku nebo vnitřní kameru a vyšetřovaný prostor prohlíží. Umísti-li lékař na volný konec vnitřní kameru, data se přenáší do výsledného obrazu, který uvidíte na obrazovce nad Vámi. Výhodou cystoskopie je, že je možné zavést skrz tubus malé nástroje a odebrat vzorky, které se následně posílají k dalšímu, tzv. histologickému vyšetření. Histologickým vyšetřením odebrané tkáně je možno prokázat, zda je onemocnění tkáně zhoubné nebo není a popřípadě o jaký typ onemocnění se jedná.
 
Příprava pacienta:
Vyšetření se může provádět v lokální anestezii, analgosedaci, epidurální anestezii, celkové anestezii (nejčastěji u dětí a pacientů s omezenou průchodností močové trubice). Příprava pacienta je potom stejná jako před kteroukoliv operací, ve volbě anestézie respektuje požadavky pacienta:
- psychická: seznámit pacienta s průběhem vyšetření,
- fyzická: změřit fyziologické funkce, posoudit stav močení a konzistenci moče, pokud se výkon provádí v celkové anestézii (lačnit),
- medikamentózní: premedikace dle ordinace lékaře
Indikace:
S cystoskopií se můžete setkat zhruba ve dvou lékařských oborech, na urologii gynekologii. Lékař urolog Vám obvykle doporučí toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění močového měchýře. Zhoubné nádory močového měchýře jsou u mužů čtvrtým nejčastějším nádorem. Gynekolog cystoskopii předepisuje hlavně při nádorech vnitřních pohlavních orgánů. Vyšetření mu umožní posoudit, zda gynekologický nádor neprorůstá již do stěny močového měchýře.
 
Základní indikace k provedení diagnostické uretrocystoskopie:
- iritativní nebo obstrukční mikční symptomy,
- bolesti,
- recidivující uroinfekce,
- makroskopická nebo mikroskopická hematurie,
- pravidelné sledování pacientů s karcinomem močového měchýře.
Ve všech uvedených situacích nabízí flexibilní cystoskopie výhodu menší bolestivosti a traumatizace uretry, zejména u mladých, anxiózních pacientů, nebo u pacientů se špatnou mobilitou.
 
Příprava a sledování pacienta před výkonem:
Na vyšetření nemusíte dodržovat žádnou zvláštní přípravu. Můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky. Na vyšetření se dostavte včas.
 
Průběh výkonu:
Vyšetření je prováděno většinou v poloze na zádech, ale pacient může být vyšetřen prakticky v jakékoliv poloze. Vyšetření se provádí nejčastěji v tzv. gynekologické poloze (Shantův stůl), to znamená vleže na zádech a s nohami pokrčenými v kolenou a zvednutými na opěrách. Aby Vás cystoskopické vyšetření nebolelo, lékař nanese na tubus, který bude zavádět přes zevní ústí močové trubice do močového měchýře, znecitlivující gel. Proto při zavádění můžete cítit chladivý pocit. U žen je toto vyšetření opravdu jednoduché, protože jejich močová trubice je velmi krátká. U mužů mohou nastat při zavádění problémy v případě, že je v některém místě močová trubice zúžená. Pokud Vám nepůjde zavést tubus lehce do močového měchýře, lékař zvolí jinou vyšetřovací metodu. Po dezinfekci a zarouškování je do uretry aplikováno lokální anestetikum. Pacient by měl být poučen, že by před vyšetřením měl mít prázdný močový měchýř. Vyšetřující drží flexibilní cystoskop v dominantní ruce a distální konec endoskopu zavádí do uretry. U mužů by urolog měl držet penis čtvrtým a pátým prstem nedominantní ruky a držet jej napřímený a natažený. První tři prsty nedominantní ruky jsou užívány k zavádění endoskopu do uretry. U žen je endoskop držen asistentem. Cystoskop je zaveden postupně uretrou do močového měchýře. Celá uretra je potom přehlédnuta při retrográdním vyšetření. Pro diagnostické postupy je možné použít běžný fyziologický roztok. Místem rezistence při zavádění nástroje může být oblast zevního sfinkteru a oblast prostatické uretry. Průchod může být usnadněn, pokud pacient zhluboka dýchá, nebo tlačí na mikci. Močový měchýř musí být prohlédnut systematicky od vertexu směrem k hrdlu, kde je přehlédnuta spodina a trigonum. Na závěr je prohlédnuto celé hrdlo v retroflexi nástroje. Takto se nejlépe ozřejmí hyperplazie středního laloku prostaty a tumory v oblasti hrdla - především na přední stěně močového měchýře.
 
Po zavedení tubusu se močový měchýř naplní tekutinou, aby se jeho stěny od sebe oddálily. Poté lékař stěny močového měchýře pomocí optiky prohlíží. Pokud nález neodpovídá běžnému nálezu, může lékař z problematického místa odebrat vzorek. To udělá tak, že tubusem prostrčí malé nástroje a odebere kousek tkáně, kterou pošle k dalšímu vyšetření. Odebrání vzorku je nebolestivé. Vyšetření trvá zhruba 5-10 min.
 
Sledování pacienta po výkonu:
- monitorujeme fyziologické funkce po ¼ hodině (intenzivní záznam), po celkové anestezii,
- zajistíme zvýšený příjem tekutin,
- sledujeme barvu moči,
- sledujeme celkový stav.
 
Po vyšetření:
Výsledek vyšetření většinou lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud bude třeba provést nějaké další vyšetření, určí lékař další vyšetřovací postup. Odebíral-li lékař při cystoskopii vzorek, bude výsledek zhruba za týden. Nelze-li z nějakého důvodu provést cystoskopii, je možné použít RTG vyšetření s tzv. kontrastem., ultrazvukové nebo CT vyšetření. Možná je i magnetická rezonance.