Studijni_opory

4 OP u pacienta s narušenou sebepéčí a soběstačností

4 OP u pacienta s narušenou sebepéčí a soběstačností
 
 

Aktivity denního života

Aktivity denního života je odborný termín používaný a rozpracovaný v německé literatuře a anglické literatuře (daily activities). Aktivity denního života jsou běžné denní činnosti, jako je hygiena, oblékání, výživa, vyprazdňování. Zdravý dospělý člověk je vykonává zcela samostatně, bez pomoci druhých. Mají charakter pravidelnosti, automatičnosti a jsou to naše rituály. Osvojuje si je jedinec v průběhu sociálního učení, stávají se součástí jeho života, vyjadřují jeho individualitu (stravovací návyky, hygienické návyky, spánkové zvyklosti atd.). V průběhu ontogenetického vývoje se jednotlivé návyky postupně: upevňují, mění, rozdílná je míra participace jedince při jejich zvládání.
 
Pojem sebepéče jako jeden ze způsobů ošetřovatelské péče definuje péči zajišťovanou vlastními silami. Laická pomoc okolí - tj. péče poskytovaná rodinnými příslušníky, přáteli, sousedy, která umožňuje některým nemocným či jinak handicapovaným lidem žít v domácím prostředí.
 
Správné a přesné ohodnocení úrovně sebepéče a soběstačnosti nemocného je výchozím momentem nejen pro jednotlivé ošetřovatelské intervence a ošetřovatelský plán, ale i pro veškeré diagnostické a terapeutické zákroky. Nesprávné stanovení úrovně sebepéče může být příčinou vzniku komplikací, popř. rozvinutí imobilizačního syndromu.
 
Úkoly – cvičení, samostudium
1. Zjistěte možnosti pro pohybovou aktivitu u vás ve městě na vesnici.
2. Popište svůj běžný pracovní a víkendový den. Kolik hodin věnujeme aktivnímu pohybu (sportu, cvičení)?
3. Proveďte, malou sondu v rámci vaší pracovní skupiny (třídy) se zaměřením na pohybovou aktivitu? Kolik lidí se věnuje aktivnímu pohybu (pravidelně cvičí, min. 1 – 2x týdně), srovnejte s jinou skupinou.
4. Jaká měřící techniky znáte z nemocnice, kde realizujte odbornou praxi? 
 
Pojmy k zapamatování
Sebepéče
Soběstačnost
Měřící techniky
Hygienická péče
Speciální péče o dutinu ústní
 
Odkazy na další studijní pomůcky, doplňkové zdroje informací k samostudiu, související webové stránky
ELKIN, Martha Keene; PERRY, Anne Griffin; POTTER, Anne Griffin.  Nursing interventions and clinical skills. 2nd ed. St. Louis: Mosby, 2000. ISBN 0-323-00802-X.
 
Literatura:
Základní literatura:
DOENGES, Marilynn E.; MOORHOUSE, Mary Frances. Kapesní průvodce zdravotní sestry. Praha: Grada, 1996. ISBN 80-7169-294-8.
HŮSKOVÁ, Jitka; KAŠNÁ, Petra. Ošetřovatelství - ošetřovatelské postupy pro zdravotnické asistenty. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-2852-0.
KOZIEROVÁ, Barbara; ERBOVÁ, Lenora; OLIVIERIOVÁ, Glenora. Ošetrovateľstvo: koncepcia, ošetrovatelský proces a prax. 1. vyd. Martin: Osveta, 1995. 2 sv. ISBN 80-217-0528-0.
MIKŠOVÁ, Zdeňka; FROŇKOVÁ, Marie; HERMANOVÁ, Renáta; ZAJÍČKOVÁ, Marie. Kapitoly z ošetřovatelské péče I. Aktual.  a doplň. vyd. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN  80-247-1442-6.
MAREČKOVÁ, Jana. Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách. 1. vyd. Praha: Grada, 2006. ISBN 80-247-1399-3.
TRACHTOVÁ, Eva. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, 1999. ISBN 80-7013-285-X.
VOJTEKOVÁ, Ivana a kolektiv. Vybrané kapitoly z ošetrovateľstva pro študentov všeobecného lekárstva. 1. vyd. Bratislava: Asklepios, 2010. ISBN 978-80-7167-152-7.