Verejne_zdravotnictvi
10.4 Studie HAPIEE - Health, Alcohol and Psychosocial factors in Eastern Europe
10.4 Studie HAPIEE - Health, Alcohol and Psychosocial factors in Eastern Europe
Studie HAPIEE je mezinárodní prospektivní kohortová studie, která sleduje dopad životního stylu a psychosociálních faktorů na zdravotní stav populací ve vybraných státech střední a východní Evropy. Studie HAPIEE sleduje městskou populaci středního a vyššího věku a probíhá od roku 2002 v sedmi městech Česka, v Polsku, v Rusku a v Litvě a věnuje se problematice zdraví, životního stylu a kvalitě života stárnoucí populace z hlediska zdravého a aktivního stárnutí a ekonomické situace.
Indikátory zdraví a životního prostředí
Indikátory jsou základním kamenem Informačního systému zdraví a životního prostředí. Poskytují výchozí informace pro tvorbu politik a programů k ochraně veřejného zdraví, pro kontrolu účinnosti již přijatých opatření, a slouží také informování veřejnosti o vlivech znečištěného životního prostředí na zdraví. Základní nástroje pro informační systém byly vytvořeny mezinárodním projektem ENHIS koordinovaným Světovou zdravotnickou organizací. Systém představuje soubor indikátorů, které se týkají venkovního ovzduší, vnitřního prostředí, vody, chemických látek a fyzikálních faktorů, rizikových faktorů životního stylu a úspěšného stárnutí. Indikátory srozumitelně vysvětlují souvislosti, přehledně popisují trendy a komplexně hodnotí situaci.
Alergická onemocnění v dětské populaci v České republice
V rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí, který funguje v ČR od roku 1994, probíhá také sledování výskytu alergických onemocnění u dětí. Toto šetření je organizováno Státním zdravotním ústavem ve spolupráci s praktickými dětskými lékaři a umožňuje sledovat trend vývoje alergických onemocnění v dětské populaci od roku 1996 v 18 městech ČR.