Vyziva_a_dietetika

11.3.6 Ekologické zemědělství a životní prostředí

11.3.6 Ekologické zemědělství a životní prostředí
 
 
Vztah ekologického zemědělství k životnímu prostředí
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jmenovalo pracovní skupinu „Ekologické zemědělství v ochraně přírody a krajiny“ za účelem institucionálního zabezpečení řešení této problematiky. Pracovní skupina byla jmenována náměstkem MŽP a zároveň byla poradním orgánem MŽP v otázkách ekologického zemědělství. Členové pracovní skupiny byli experti ze svazu ekologických zemědělců, univerzit, výzkumu a zástupci praxe.
 
Přínosy ekologického zemědělství pro životní prostředí
Na základě provedených výzkumů lze usuzovat, že struktura ekologické produkce, zákaz používání lehce rozpustných minerálních N-hnojiv a syntetických prostředků na ochranu rostlin a další opatření významně přispěly ekologickému zemědělství k ochraně povrchových i podzemních vod. Hospodaření v ekologickém zemědělství vyžaduje obnovení přirozených procesů v půdě. Vliv ekologického zemědělství na životní prostředí nebyl v ČR dosud v dostatečné míře posuzován, a proto v této oblasti není dostatek regionálně specifických informací. V praxi zatím nejsou zpracovány indikátory, pomocí kterých by bylo možné odpovídajícím způsobem hodnotit a odměňovat pozitivní vlivy systému ekologického zemědělství na životní prostředí. Současně chybí nástroje, které umožňují vycházet v rámci dotačních podpor vstříc komplexnímu přístupu, který by respektoval produkční a mimoprodukční funkce ekologického zemědělství.
 
Přínosy ekologického zemědělství pro pohodu zvířat
Pravidla ekologického zemědělství, zejména pro ustájení hospodářských zvířat s přístupem do venkovních výběhů či na pastvu zajišťují při kvalitním managementu chovu dobrou pohodu zvířat. Zvířatům jsou tedy vytvořeny podmínky, které odpovídají jejich fyziologickým a etologickým požadavkům. Tyto standardy jdou v mnoha aspektech nad rámec požadavků právních předpisů na ochranu zvířat. Zvířata v ekologických chovech jsou krmena ekologickým krmivem, což znamená, že je zamezeno konzumaci vybraných látek, které mohou mít negativní vliv na zdraví konečného spotřebitele. Zvířata se často chovají v přirozených stádech a prostředích, které přispívají k jejich přirozenému vývoji a dobré pohodě. Zvířatům nejsou preventivně podávány léky, zejména antibiotika. Preferují se přirozené způsoby rozmnožování.
 
Hlavní vize ekologického zemědělství do roku 2020
Ekologické zemědělství bude plně rozvinutým odvětvím zemědělství se všemi náležitostmi – stabilní trh, služby a státní politika podporující poskytování veřejných statků, včetně aspektů, které se týkají pohody zvířat a životního prostředí.