Vyziva_a_dietetika
1 Výživa
1 Výživa
1.4 Testovací otázky
Jedná se o interdisciplinární vědní obor, který zahrnuje zdravotní aspekty, půdo hospodářství s výrobou rostlinných i živočišných produktů, potravinářské zpracování, obchodní a ekonomické aktivity. Cílem výživy je přijímat potraviny a živiny, které podporuji duševní a fyzické zdraví, pracovní aktivitu, či dlouhověkost člověka. Výživa je významným faktorem životního stylu, který ovlivňuje naše zdraví. Poskytuje energii a jednotlivé živiny nezbytné k životu. Společně s fyzickou aktivitou a genetickými dispozicemi se podílí na výsledném výživovém stavu člověka. Výživa člověka je soubor fyziologických a biochemických procesů. Díky nim je organizmus schopen přijímat a využívat látky ze zevního prostředí, které jsou potřebné pro všechny životní funkce. Z toho vyplývá, že výživa přímo ovlivňuje zdraví jednotlivce už od prenatálního období. Také má velký význam pro udržování dobrého zdravotního stavu, ale i předcházení výskytu mnohých nemocí. Z hlediska medicíny výživa zahrnuje nejen obstarávání rostlinných či živočišných produktů, kuchyňskou úpravou či konzumaci, ale také trávení a vstřebávání živin, jejich látkovou přeměnou, využití a vylučování nepotřebných látek. Celkově se jedná o materiální základ pro existenci člověka vzhledem na jeho růst, vývoj, obnovu tkání a orgánů.
Zdravá výživa
Zdravá výživa je založena na vědeckých poznatcích o nezbytném příjmu určitého množství energie, vody, živin a jejich poměru v jednotlivých jídlech během dne i delšího časového období. Výživové potřeby záleží na pohlaví, věku, tělesném typu, duševní či tělesné aktivitě. Optimální skladbu stravy si každý musí uspořádat sám, případně za pomoci odborníka. K uspokojování výživy je zapotřebí přijímat stravu chutnou, pestrou, zdravotně nezávadnou ale i finančně dostupnou.
Pyramida zdravé výživy
Výživová pyramida je vodítko či grafické znázornění závislosti složek potravy podle obsahu živin a množství v jakém by se měly tyto potraviny požívat. Je to návod, který nám ukazuje, které potraviny jsou pro člověka vhodné, více důležité, výživově bohaté a naopak. Většinou se snaží vystihnout potřeby zdravého člověka. V předešlých letech byly vypracovány různé typy těchto pyramid. Ty se mohou lišit skladbou potravin podle zemí a etnik. Některé z nich platí pro více etnik současně nebo pro lidi s alternativními způsoby výživy. Česká pyramida zdravé výživy vychází z poznatků o vlivu výživy na zdraví populace a reaguje na zdravotní stav české populace. Potraviny jsou voleny tak, aby byla zajištěna přiměřena denní dávka bílkovin, cukrů, tuků, dostatek minerálních látek, vitamínů a vlákniny.
Obrázek 1 – Pyramida zdravé výživy pro českou populaci
Zdroj: Pyramida zdravé výživy pro českou populaci. In: Leona Jarošová [online]. 2013 Leona Jarošová. [cit. 29. 07. 2013]. Dostupné z: http://www.leona-jarosova.cz/pyramida-zdrave-vyzivy-pro-ceskou-populaci.htm
Potraviny v pyramidě jsou řazeny podle vhodnosti ke konzumaci v rámci každého patra zleva doprava. V základně jsou doporučovány potraviny, které by se měly jíst nejčastěji a v největším množství denního příjmu. Směrem k vrcholu je lepší vybírat potraviny střídměji v menším množství a ve špici jsou umístěny ty, kterým je potřeba se vyhýbat. Měly by se vyskytovat v jídelníčku jen výjimečně. Ze schématu je patrné, že rybí maso je vhodnější než hovězí a celozrné pečivo je výživnější než bílé. Ze spodního patra je jasné, že bychom měli konzumovat více zeleniny než ovoce. V případě snižování hmotnosti je potřeba volit jídlo z levé části a jíst v menších porcích. Pyramida neslouží pro přesný návod jídelníčku, ale dává aktuální doporučení o skladbě výživy.
Výživová doporučení dle Kunové: “Zásadně jezte pestrou stravu rozloženou do celého dne; zvyšujte spotřebu zeleniny (zejména saláty) a ovoce na množství 0,5 kg denně; denně konzumujte nejméně 2l tekutin, přednost dávejte vodě; nezapomeňte na pravidelnou denní konzumaci mléčných výrobků; k vaření a přípravě pomazánek používejte pouze rostlinné tuky, do salátů rostlinné oleje; maso jezte jen libové, bez viditelného tuku; omezte smažené pokrmy a vyhýbejte se oplatkám, keksům a sušenkám s náplní; nepřisolujte a ze stejných důvodů konzumujte jen výjimečně instantní polévky a pokrmy; udržujte optimální tělesnou hmotnost, horní hranice je výška (v cm) minus 100; pravidelně sportujte” (Kunová, 2011, s. 14).
Klinická výživa
Jedná se o výživu připravovanou a podávanou na klinických odděleních nemocnic. Využívá se příjem potravy nejen perorální, ale také enterální či parenterální. Dietoterapie v rámci klinické výživy je pouze jednou její součásti. K nejznámějším terapeutickým dietám například patří: diabetická, pankreatická, žlučníková aj. Dobrý nutriční stav pacienta je jeden z hlavních determinantů úspěšné léčby u většiny závažných onemocnění.
Vztah výživy k nemocnosti
V současné době je jasné, že dietní negativní faktory mají vztah k vyššímu výskytu některých nemocí například (onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, cukrovka, nádory tlustého střeva, onemocnění jater a pankreatu, malnutrice aj.). Klinická dietologie se z částí zabývá preventivními opatřeními, která ovlivňují výskyt nemocí v populaci. Současně se snaží o eliminaci škodlivých vlivů, které působí na zhoršující nemoci. Zabezpečují dodání dostatku energie a živin při špatné funkci zažívacího traktu a katabolismu, dále také u specifických poruch metabolismu nebo při narušení vitálních funkcí. V omezeném rozsahu existuje i cílené ovlivnění nemocí doporučenou dietou.
Literatura:
BEŇO, I. Náuka o výžive. 2. vydání. Martin: Osveta, 2008. 146 s. ISBN 80-8063-126-3.
KUBICOVÁ, D. et al. Náuka o požívatinách. Martin: Osveta, 2004. 160 s. ISBN 80-8063-165-4.
KUDLOVÁ, E. et al. Hygiena výživy a nutriční epidemiologie. Praha: Karolinum, 2009. 287 s. ISBN 978-80-246-1735-0.
KUNOVÁ, V. Zdravá výživa. 2. přepracované vydání. Praha: Grada Publishing, 2011. 140 s. ISBN 978-80-247-3433-0.
PÁNEK, J. et al. Základy výživy. Praha: Svoboda Servis, 2002. 206 s. ISBN 80-86320-23-5.
Pyramida zdravé výživy pro českou populaci. In: Leona Jarošová [online]. 2013 Leona Jarošová. [cit. 29. 07. 2013]. Dostupné z: http://www.leona-jarosova.cz/pyramida-zdrave-vyzivy-pro-ceskou-populaci.htm
URBÁNEK, L. et al. Klinická výživa v současné praxi. 2. upravené vydání. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010. 97 s. ISBN 978-80-7013-525-9.
SVAČINA, Š. et al. Dietologie pro lékaře, farmaceuty, zdravotní sestry a nutriční terapeuty. Praha: Triton, 2012. 331 s. ISBN 978-80-7387-347-9.
SVAČINA, Š. et al. Klinická dietologie. Praha: Grada Publishing, 2008. 384 s. ISBN 978-80-247-2256-6.