Zdravy_zivotni_styl

6.4.2 Patologické hráčství - gambling

6.4.2 Patologické hráčství - gambling
 
  
Gambling je označení pro závislost na automatech a patří mezi tzv. návykové a impulsivní poruchy, které jsou charakterizovány třemi základními znaky:
- neschopnost odolat impulsu, pokušení, přestože dotyčný ví, že jeho jednání je nežádoucí > nedokáže odolat hře a také není v ní schopen přestat
- napětí, předcházející tomuto jednání, které dotyčný nedokáže snížit jinak, než tak, že začne hrát
- hraní je spojeno s pocitem uspokojení > gambler prožívá příjemné vzrušení, jehož intenzita je přímo úměrná výši hazardu, riziku ztráty.
 
Varovným signálem počínající závislosti na hrách je, že jedinec hraje častěji a hazardní hra mu zabírá čas, který by mohl trávit mnohem užitečněji, zanedbává školu, práci, rodinu, přátele a zájmy, začne lhát, podvádět, někdy i krást. Ve vztahu ke hře se špatně ovládá, pokračuje v hraní i tehdy, když je v jasném rozporu s jeho zájmy. Při léčení patologického hráčství lze využít některé postupy jako při léčbě jiných závislostí (alkohol, drogy), i když nejde přímo o látkovou závislost. Základem terapie je psychoterapie. Patří sem motivační trénink, změna životního stylu. Gamblerství je často spojeno se stresem. Důležitou součástí terapie jsou proto relaxační techniky. V ambulantní terapii se tedy klade důraz na psychoterapii (identifikace spouštěčů hraní, vytvoření splátkového kalendáře dluhů, opatření k minimalizaci přístupu hráče k finančním prostředkům apod.). Léčba však nebývá příliš úspěšná.