Zdravy_zivotni_styl

8.2 Poradenství v oblasti podpory pohybové aktivity

8.2 Poradenství v oblasti podpory pohybové aktivity
 
  
- Provést důkladný odběr anamnézy pohybové aktivity. Vést evidenci o frekvenci a intenzitě pohybové aktivity v dokumentaci pacienta.
- Identifikovat osoby, které potřebují změnit svůj pohybový režim a poskytovat jim příslušná doporučení.
- Pomoci pacientům připravit program jejich pohybové aktivity a doporučit vhodné formy. V těchto doporučeních hledět na to, aby doporučená aktivita respektovala jejich věk, výchozí tělesnou zdatnost a zdravotní stav.
Prvním krokem jsou obecná doporučení různých pohybových aktivit.

Aktivity mírné intenzity:
běžný úklid, drobná řemesla, běžné domácí práce, nákup, práce na zahradě, rychlá chůze, mírné plavání, jízda na kole (do 10 km/hod), rekreační míčové hry, golf, kuželky, tanec aj.

Aktivity vyšší intenzity
ruční řezání dřeva, přenášení břemen, práce s lopatou, těžší domácí práce, běh, rychlá jízda na kole (nad15 km/hod), gymnastika, tenis, soutěžní míčové hry, běh na lyžích, rychlý tanec.
Výchozím pro změnu pohybového režimu klientů je individuální preskripce TA.
Pro trénink zdravotně orientované zdatnosti je třeba, aby intenzita zatížení přesáhla minimální dolní hranici zatížení (50–60 % maximální TF) a nepřesáhla bezpečnou hranici (70–80 % maximální TF).

Při určování postupu tělesného zatížení pohybem je nutno dodržovat tyto zásady:
- Postupné zvyšování zátěže. Začíná se od mírných pohybových aktivit (od 50 % maximální TF).
- Doba trvání aktivit. Mírné aktivity by měly trvat denně alespoň 30 minut. Doba nemusí být souvislá, je ale nutné, aby jednotlivé úseky trvaly alespoň 10 minut a ty pak je možno sčítat. Aktivity vyšší intenzity 3–5x v týdnu 30–45 minut.
- Pravidelnost a dlouhodobost. Výsledek není možno očekávat dříve než 1 měsíc po začátku systematického tréninku.
- Typ pohybové aktivity. Každý by si měl vybrat formu pohybu, která mu přináší radost a uspokojení.
- Intenzita zátěže. Je důležité, aby cvičící znali signály nadměrné zátěže – potřeba dýchat ústy, bolesti ve svalech po výkonu večer druhý den.
- Bezpečnost. S každou zátěží je nutno okamžitě přestat při akutních příznacích přetížení, jimiž jsou zejména bolesti na prsou, v pažích, v šíji, bolest čelisti, dušnost, hukot v uších, závrať, nevolnost od žaludku, nepravidelnost srdečního tepu.
 
Sledovat pacienty, kterým byla pohybová aktivita doporučena a monitorovat, do jaké míry navržený program dodržují.
Odesílat pacienty se specifickými problémy ke specializované konzultaci.