Zdravy_zivotni_styl

7.1 Hlavní oblasti rizikového chování dospívajících

7.1 Hlavní oblasti rizikového chování dospívajících
 
  
Dospívání je celosvětově definováno jako přechodné období mezi dětstvím a dospělostí, kde jde především o zrání v oblasti tělesné a pohlavní a o hledání identity vlastní osobnosti. Experimentování s riziky je tomuto období vlastní, většinou je přechodné a nepřekračuje míru, která z něho činí chování problémové. V posledních desetiletích v ekonomicky rozvinutých zemích je však prokázáno, že stále větší část mládeže přijímá rizikový způsob života, který ji ohrožuje během dospívání a nezřídka i následky v dalším životě. Mluví se o tzv. „nové morbiditě mládeže“. Je v současnosti hlavní příčinou mortality v tomto věku a kromě dopadu na životy jednotlivců je i její aktuální léčba značnou ekonomickou zátěží pro společnost. WHO v posledním desetiletí stanovila dospívající jako samostatnou rizikovou populační skupinu a zdraví dorostu je definováno kromě jiného jako nepřítomnost rizikového - problémového chování.

Jde především o 3 hlavní oblasti rizikového chování:
- abúzus návykových látek - počínaje nikotinem, přes alkohol, kanabinoidy až k dalším ilegálním drogám
- negativní jevy v oblasti psychosociální - poruchy chování, agrese až delikvence a kriminalita, ale i autoagrese a suicidální chování
- rizikové chování v oblasti reprodukční - předčasný pohlavní život a s ním ve zvýšené míře spojené střídání partnerů a pohlavní nemoci a/nebo nechtěná časná těhotenství.
 
Je prokázáno, že jevy těchto 3 oblastí se u naprosté většiny dospívajících vzájemně kombinují, usnadňují vzájemně svůj vznik a mají do značné míry společné nebo podobné příčiny - společné rizikové i ochranné faktory. Mluví se proto o syndromu rizikového chování v dospívání (SRCH).