Zdravy_zivotni_styl

14.2 Prevence úrazů seniorů

14.2 Prevence úrazů seniorů
 
  
Úrazy starých lidí jsou jedním z vážných problémů dnešní medicíny. Za počátek stáří je vesměs považován věk 65 let a o vlastním stáří se hovoří od věku 75 let. Věk nad 60 let zvyšuje běžné riziko morbidity a mortality spojené s úrazem. Jedinec starší 60 let se hodnotí ve vztahu k úrazům jako „zvýšeně rizikový“ a ve věku nad 75 let jako „vysoce rizikový“. Úrazy seniorů představují nejen závažný zdravotní, ale i sociální problém. Nejčastější příčinou zranění a úmrtí na následky úrazu bývají u seniorů pády. Alespoň jedenkrát ročně upadne více než 30 % seniorů nad 65 let. Opakované pády jsou nejčastější příčinou přijetí do ošetřovatelských a zdravotnických zařízení. Následují dopravní úrazy.
 
Další ohrožení z hlediska úrazů je u seniorů zejména v domácím prostředí. Také intoxikace ve stáří nejsou vzácné. Preventivní opatření spočívají ve snížení rizika úrazovosti. Je třeba trvat na pevné a bezpečné obuvi u nestabilních seniorů, odstranit nebezpečné povrchy v bytech seniorů, zajistit bezbariérové prostředí. Dbát na to, aby senior nevyvíjel nevhodné či nebezpečné aktivity, zejména práce ve výškách apod. Následkem pádu jsou velmi často zlomeniny. Mezi nejčastější úrazy seniorů patří zejména zlomeniny horní části stehenní kosti, jejichž pravděpodobnost zvyšuje častá osteoporóza. V mnoha případech dochází k celkové imobilitě pacienta právě následkem tohoto úrazu. U seniorů je také vysoký výskyt dopravních, sportovních a násilných úrazů.
 
V souvislosti s úrazy seniorů se stále častěji setkáváme s úrazy způsobenými násilím. Není neobvyklé, že agresivita je zaznamenána ze strany seniorova nejbližšího okolí, rodiny či známých, kterým je často nemocný člověk na obtíž.