Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

21.3 Diagnostika

21.3 Diagnostika
 
 
Po poranění míchy dochází k poruše míšních funkcí (motorické, senzitivní, autonomní), porucha může být kompletní nebo nekompletní, dočasná nebo trvalá.
Na páteři hledáme známky případné otevřené zlomeniny, u poranění s roztržením zadních struktur můžeme nalézt podkožní hematom. Palpačně dominuje bolestivost, u poranění zadních struktur můžeme někdy hmatat rozšíření interspinózní distance a u luxačních poranění schodovitou deformitu spinózních výběžků. Rozsahy pohybů vyšetřujeme pouze tam, kde není podezření na neurologickou lézi.
Poruchy citlivosti dělíme na kvantitativní (hyperestézie, hypestézie, anestézie) a kvalitativní (dysestézie).
Při vyšetření poruchy motoriky je základem rozlišit periferní plegii/parézu (léze předních míšních rohů nebo kořenů) od centrální (porucha kortikospinální dráhy) a od smíšené. Mezi nejčastější nálezy patří kvadruplegie/ kvadruparéza a paraplegie/paraparéza, vzácněji se setkáváme s pentaplegií (tj. včetně ochrnutí bránice), hemiplegií/ hemiparézou, monoplegií/ monoparézou.
 
Neurologické vyšetření provedené co nejdříve je základním vyšetřením u každého nemocného a má zjistit:
zda jsou nebo nejsou přítomny známky míšní nebo radikulární léze a jaký je jejich charakter,
výšku poranění míchy na segmentální úrovni – to je důležité pro cílení zobrazovacích metod, spolu s dalšími specialisty zhodnocení nálezu, stability segmentu a neodkladné rozhodnutí o nutnosti chirurgického výkonu,
vyloučení případného vícečetného poranění míchy v různých úrovních,
vyloučení případného současného traumatu mozku,
opakovaná neurologická vyšetření se zaměřují na dynamiku změn, zhodnocení nálezu po operačním výkonu a rozsahu míšní léze po odeznění míšního šoku,
vždy je důležitý popis všech míšních funkcí – tedy motoriky, čití i sfinkterů, zhodnocení poruchy v rovině nejen vertikální – výška léze, ale i horizontální – funkce míšních drah.
 
K prvotnímu zhodnocení neurologického stavu se používá Frankelova klasifikace:
A. úplné poškození motorické i senzitivní inervace,
B. úplné poškození motoriky, senzitivita je částečně zachována,
C. částečné zachování motoriky, funkčně však nevyužitelná,
D. částečně funkčně využitelná motorika, senzitivita většinou plně zachovaná,
E. normální motorická a senzitivní funkce.
 
RTG - ze zobrazovacích metod je základem pro stanovení diagnózy jednoznačně nativní RTG snímek. Provádíme ho ve dvou rovinách, předozadní snímek vleže na zádech a při bočním snímku natáčíme rentgentovou lampu, nikoliv pacienta, což však vyžaduje transparentní vozíky. Při manipulaci s pacientem je někdy nutná přítomnost lékaře. Nejdříve provádíme přehledné snímky celé oblasti a pak cílené snímky na daný obratel.
 
CT - je suverénní diagnostickou metodou u většiny zlomenin páteře. Na transverzálních řezech určí rozsah poranění a současně stav páteřního kanálu.
 
MR - lze použít k posouzení stavu míchy, k odhalení fragmentu meziobratlového disku v kanálu či k diagnostice postiženích vazivových struktur páteře (uplatnění zejména u poranění C páteře). Je metodou volby tam, kde při neurologickém postižení CT neodhalilo příčinu komprese.