Osetrovatelska_pece_ve_stomatologii

5.1 Prevence primární

5.1 Prevence primární
 
 
Úkolem primární prevence je předcházet vzniku onemocnění v dutině ústní a týká se všech věkových kategorií. U dětského věku se preventivní opatření zaměřují především na předcházení vzniku zubního kazu a ortodontických anomálií, u pacientů ve středním věku je v popředí preventivních opatření předcházení parodontopatiím, v pokročilejším věku primární prevence věnuje pozornost aktivnímu vyhledávání nádorových onemocnění.
Opatření profylaxe zubního kazu: ústní hygiena, úprava stravy, podávání fluoridů. Základem prevence zubního kazu je pravidelná, správně prováděná hygiena dutiny ústní, která spočívá v důkladném odstranění zubního mikrobiálního plaku mechanickým narušením jeho struktury zubním kartáčkem za použití doplňkových prostředků. V hygieně dutiny ústní u dětí má významnou roli příklad rodičů. Rodiče učí dítě hygieně dutiny ústní, pomáhají jim s dočištěním chrupu, kontrolují je a také správně motivují. Důležité je v rámci prevence zavedení Zubních průkazů dítěte, který je součástí Očkovacího průkazu, do něho se vkládá a slouží k zápisu pravidelných preventivních stomatologických prohlídek u dětí. Předpokladem je ale včasná a pravidelná návštěva stomatologa, dodržování všech jeho doporučení ohledně používání vhodných pomůcek a technik čištění, správné životosprávy, aktivní účast a důslednost rodičů. Nejlepší motivací pro dítě je příklad jeho rodičů a starších sourozenců.
 
Doporučení v prevenci zubního kazu u dětí:
- pečlivá hygiena dutiny ústní matky i dítěte, zuby čistit alespoň dvakrát denně - ráno po snídani, večer před spaním, systematicky na vnitřní i zevní straně zubních oblouků a také na kousacích ploškách
- neolizování dudlíku, nenamáčení do medu, sirupu
- neochutnávání dětské stravy stejnou lžičkou, kterou matka dítě krmí
- neolizování prstů dítěte a nelíbání na ústa
- nepodávání slazených a granulovaných čajů, džusů, ovocných šťáv před spaním a v noci
- celodenní nepopíjení sladkých nápojů (např.: Jupík, Kubík, Figo, Fruko)
- omezení přílišného podávání sladkostí, zcela vyloučit večer po vyčištění zubů
- snížení konzumace tepelně upravených škrobů (hranolky, chipsy, langoše apod.)
- starším dětem doporučení žvýkaček bez cukru - zvýšená tvorba slin (rychlejší odstranění zbytků potravy, neutralizace prostředí dutiny ústní)
- 1. návštěva stomatologa do 12. měsíce života dítěte
- pravidelné prohlídky každých 6 měsíců (seznámení dítěte s prostředím stomatologické ambulance, informace o vhodném výběru pomůcek ústní hygieny, nácvik optimální techniky čištění chrupu, informace o výživě, používání fluoridů - do 12 let věku, tablety cucat)
 
Stále více se v prevenci ortodontických vad uplatňuje genetika a genetické poradenství - stanovení přesné dg., typu dědičnosti, terapie a stanovení rizika pro příbuzné. Důležitý je i nerušený průběh těhotenství (infekční choroby, vliv léků, RTG záření). Přirozenému vývoji chrupu, čelistí a obličeje neprospívají různé zlozvyky a špatné návyky (dumlání prstů, okusování tužek apod.), důležitá je i péče o správné dýchání nosem.
Cílem prevence parodontopatií je eliminace všech faktorů, které se na vzniku choroby mohou podílet: zubní mikrobiální plak, zubní kámen, nežádoucí odchylky v anatomické stavbě parodontu, parafunkce apod.). S prevencí úrazů je nutné začínat včas výchovným působením již u dětí (sport, doprava). Prevence nemocí z povolání předpokládá zajistit opatření směřující ke zlepšování pracovního prostředí a dodržování bezpečnostních předpisů, technologických postupů a používání ochranných pracovních pomůcek na pracovišti.