Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

27.3 Diagnostika

27.3 Diagnostika
 
 
Přednemocniční péče
Mezi základní diagnostické postupy patří:
Anamnéza – délka a typ obtíží, rizikové faktory, výskyt karcinomu v rodině.
Fyzikální vyšetření – obě prsa, axily i nadklíčkové oblasti.
RTG mamografie ve dvou projekcích (kraniokaudální a pravolevá) – základní zobrazovací metoda při podezření na karcinom prsu. U žen od 45 let věku je mamografie také základním vyšetřením v rámci screeningového programu s frekvencí 1x za dva roky. U žen do 35 let by mamografie měla být indikována pouze při silném podezření na karcinom. Důvodem jsou rizika spojená s expozicí prsů radiačnímu záření.
Ultrasonografie (USG) – zobrazovací metoda volby u žen do 35 let. V ostatních případech vyšetření obvykle navazuje na mamografii ke zpřesnění diagnózy.
Nukleární magnetická rezonance (MRI) – vyšetření nukleární magnetickou rezonancí je indikováno v případě nejasných či rozporuplných nálezů na zobrazovacích metodách první volby (mamografie, USG). Metoda je užívána v případě vyšetřování žen s implantáty v prsu.
Bioptické ověření suspektní léze – v současné době máme tři základní možnosti:
Fine needle aspiration biopsy (FNAB) – jedná se o punkční aspiraci části buněk suspektního ložiska a jejich cytologické vyšetření. Touto metodou není možné odlišit invazivní karcinom od nádorů in situ. Výhodou FNAB je minimální invazivita. Nevýhodou vysoká náročnost na zkušenosti cytologa.
Core-cut biopsy – jedná se o bioptické vyšetření válečku tkáně, který „vysekne“ speciálně upravená, vystřelovací bioptická jehla s válcem. Metoda umožňuje odlišit od sebe nejen jednotlivé typy karcinomu (duktální a lobulární), ale i invazivní karcinom od nádorů in situ a také stanovit přítomnost hormonálních receptorů. Podmínkou je dostatečně reprezentativní vzorek odebrané tkáně. Na většině českých pracovišť je dnes core-cut biopsie metodou volby. Není-li výsledek core-cut biopsie jednoznačný, je možné zvážit provedení odběru biopsie na Mamotomu. Jedná se o přístroj, který k cílenému odběru využívá kombinaci širšího bioptického válce a vakuové aspirace. Nevýhodou je výrazně horší dostupnost těchto zařízení proti core-cut biopsii.
Chirurgická excize a biopsie – z uvedených metod je samozřejmě nejvíce invazivní a ve většině případů vyžaduje krátkodobou hospitalizaci. Indikována je v případě trvajícího podezření na karcinom, kdy výsledek punkční biopsie (FNAB, core-cut) zůstává negativní nebo nejasný. Dříve často využívaná excizní biopsie s peroperační histologií, následovaná v jedné době definitivním výkonem se dnes příliš nedoporučuje pro omezenou možnost nemocné podílet se na rozhodování o rozsahu výkonu a strategii další léčby.
Nádorové markery – CEA, CA15–3.
Ostatní výběrová vyšetření za speciálních situací – CT, PET
 
Následuje stanovení rozsahu onemocnění – staging. Jedná se o soubor vyšetření, jejichž konečným cílem je zařazení nádoru (C50) do konkrétního klinického stadia podle TNM systému. Stanovení stagingu je zcela zásadní pro volbu komplexní léčebné strategie. V rámci stagingu je provedeno RTG vyšetření plic, USG břicha a scintigrafie skeletu. Patologická klasifikace pTNM se určuje na základě operačních nálezů a histologického vyšetření a je pro stanovení definitivní diagnózy rozhodující.