Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii
5.4.3 Ekzém nosního vchodu
5.4.3 Ekzém nosního vchodu
Vzniká drážděním kůže nosních vchodů a horního rtu patologickým sekretem při akutních i chronických rinitidách, sinusitidách, dále chemickými a fyzikálními vlivy nebo kontaktními alergeny. Rozlišujeme akutní mokvavou formu s vezikulami a pustulami, která později přechází v chronickou krustózní formu s tvorbou bolestivých ragád.
Terapie je zaměřená na odstranění vyvolávající příčiny. U mokvavé formy pomáhá omývání odvarem heřmánku nebo Jarischovým roztokem, krusty se odstraňují po změkčení olejem a jemnými mastmi, ragády se kryjí ophthalmoframykoinem a u suché formy se používají kortikosteroidy.
Folikulitída je stafylokoková pyodermie začínající ve vlasových váčcích, často při výtoku z nosu nebo při ekzému, zanesením infekce znečištěnými prsty. Projevuje se bolestivostí, mírným zduřením a zarudnutím kůže.
Terapie – masti s antibiotiky a kortikosteroidy (Ophthalmo-framykoin com. ,ung. Saloxylová).
Furunkl nosu patří k potenciálně závažným onemocněním, protože jeho komplikace mohou vážným způsobem ohrozit i život nemocného. Furunkl vzniká stafylokokovou infekcí vlasových folikulů nebo mazových žlázek. Furunkl nosu je onemocnění bolestivé, provázané horečkou, zduřením regionálních krčních uzlin, bolestí hlavy.
Terapie spočívá nebo v podávání antiflogistických nebo antibiotických mastí, potíraní jodovou tinkturou nebo alkoholem. Při postupující infekci musí být nemocný hospitalizován a podávají se protistafyloková antibiotika celkově i lokálně. Vzniklé komplikace se léčí podle interních, neurologických a oftalmologických zásad.
Rýmy - záněty nosní sliznice patří k nejčastějším onemocněním, dělíme je podle průběhu na akutní, subakutní, chronické a symptomatické. Akutní rýmy dělíme na katarální, hlenové, hnisavé a krustózní. Subakutní a chronické rýmy dělíme na alergické a nealergického původu. Nealergické rýmy rozdělujeme na vasomotorické, zánětlivé a atrofické.
Terapie akutní rýmy je symptomatická. Jde o virovou infekci, ke které se druhotně přidává zánět bakteriální. V léčbě se snažíme především o potlačení otoku nosní sliznice a zmenšení sekretu. Podáváme nosní kapky s dekongesčním účinkem a nosní mast. V případě bakteriální suprainfekce podáváme nosní kapky s antibiotikem nebo lokální antibiotika.
Terapie chronických rým se liší podle jejich příčiny. Do těchto skupin patří alergická a pylová rýma. Terapie alergických rým je medikamentózní - antialergická, lokální kortikoidy, sprey. Chronická hypertrofická rýma je spojená s bakteriální infekcí. V terapii usilujeme o potlačení infekce a zmenšení objemu sliznice, v krajním případě je prováděn chirurgický výkon.
Oazéna infekční rinitida s tvorbou krust, rozpadem kosti se silným zápachem. Terapie je konzervativní – antibiotika. Častá toaleta dutiny nosní a odstranění krust, vede k potlačení zápachu.