Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

5.12.3 Psychogenní poruchy hlasu

5.12.3 Psychogenní poruchy hlasu
 
 
Psychogenní dysfonie, afonie vznikají na základě prodělaného stresového zážitku nebo po akutním infektu horních i dolních dýchacích cest. Laryngoskopicky je typická hypomobilita hlasivek, které neaddukují a zůstávají v paramediálním postavení. Při vyšetření rigidním luppenlaryngoskopem nebo laryngoskopickým zrcátkem jsme schopni vyvolat zvučný kašel, což svědčí o psychogenní příčině onemocnění. V rámci redukce hlasu, dokážeme hlas navodit, ale z hlediska preventivního, je nutné provést psychologické vyšetření.
 
Mutatio prolongata – porucha se může vyskytovat u hypogenitalilismu, ale většinou má funkční charakter. Objevuje se u chlapců, kteří jsou fixovaní na matku a nechtějí se smířit s novým hlubším hlasem. Laryngostroboskopicky: zesílená cévní kresba, omezené amplitudy kmitů, zkrácená nebo omezená fáze uzávěrů.
Terapie – spočívá v redukci hlasu, hlasové cvičení - jógové cviky vedoucí k nácviku dýchaní a posazovaní hlasu.
 
Vocal Cords Dysfunction VCD – paradoxní pohyby hlasivek, inspirační křeč hlasivek, parakineze hlasivek. Z etiologického hlediska je možno klasifikovat VCD jako organické nebo psychogenní. Terapie – psychoterapeutickou intervencí.