Osetrovatelska_pece_o_nemocne_interni_obory

4.3 Obezita

4.3 Obezita
 
 
Obezita (nebo též zvaná otylost) je nadměrné ukládání tuků s překročením normální hmotnosti alespoň o jednu desetinu. Tuk tvoří 10–15 % tělesné hmotnosti zdravého člověka, ale u obézních lidí to může být až 60 %. Obezita patří mezi nejčastější příčiny poruchy metabolismu.
 
Příčina:
- Příčinou obezity je porucha poměru mezi příjmem a výdajem energie, přičemž příjem převyšuje výdej. Obezita se projevuje nejčastěji mezi 40. a 60. rokem. Ženy bývají postihovány dvakrát častěji než muži. U žen se často projevuje
v pubertě nebo po porodu. Obezita je nepříjemná z více příčin. Působí neesteticky, čímž ovlivňuje i psychiku, nejčastěji a mladých lidí a žen. Podporuje vznik dalších nemocí jako je např. nemoci srdce a cév, napomáhá zvýšenému krevnímu tlaku, trvale přetěžuje srdce, urychluje vývoj aterosklerózy (ukládání tukových látek v tepnách). Vyvolává sklon k cukrovce, dně, žlučovým a močovým kamenům.
- Příčinou není pouze nesprávná regulace příjmu energie, ale i porucha přeměny tuků, k níž může vést také dědičná dispozice. Obezita se přímo podílí na mnoha civilizačních nemocech a je jedním z faktorů zkracování délky života.
 
Rozdělení obezity:
Obezitu můžeme rozdělit na dva hlavní typy:
1) Obezita v důsledku onemocnění:
- dědičné dispozice, poruchy vývoje,
- max. 8-10 % případů,
Příčiny: poruchy funkce žláz, diabetes, hypoglykémie, onemocnění nadledvin, vaječníků a dědičné poruchy metabolismu.
 
2) Obezita v důsledku přebytku energie:
- většina případů.
Příčiny: nesprávný způsob stravování - přebytek příjmu energie, nevhodné složení a kombinace potravin,  převaha jídel
v odpoledních a večerních hodinách, špatná kvalita potravin.
Ideální tělesná hmotnost se vypočítává podle tzv. BMI (Body Mass Index). Naší BMI vypočítáme tak, že vydělíme naši hmotnost druhou mocninou naší výšky v metrech. Ideální váha by se měla pohybovat mezi 20 a 25 body.
Obezita u nás postihuje 40-50 % populace středního věku a 1/3 dětí, je to nejčastější metabolická choroba. Zpravidla nevyvolává akutní zdravotní obtíže, ale podílí se na rozvoji závažných chorob:
- onemocnění srdce a cév (vysoký krevní tlak, ateroskleróza a následný srdeční infarkt nebo mozkovou cévní příhodou),
- metabolické komplikace - cukrovka, zvýšení krevních tuků (hyperlipidémie) a cholesterolu (hypercholesterolemie), poruchy metabolismu kyseliny močové až vznikem dny (kloubní onemocnění),
- porucha tukového metabolismu s hromaděním tuku v některých orgánech a s omezením jejich funkce (zejména játra),
- některé nádory (sliznice dělohy - endometria, děložního hrdla, vaječníku a prsu u žen, prostaty u mužů),
- žlučové kameny,
- degenerativní onemocnění kloubů (artrózy) z přetěžování velkou hmotností, jde hlavně o kyčle a kolena,
- záněty kloubů aj.