Osetrovatelska_pece_o_seniory

7.2 Výskyt deliriózních (delirantních) stavů

7.2 Výskyt deliriózních (delirantních) stavů
 
 
S deliriózními (delirantními) stavy ve stáří se setkávají především lékaři akutních oddělení nemocnic, a to již při přijetí, kde jsou příznaky deliria přítomny u 15-30 % přijímaných pacientů starších 65 let. V systematickém přehledu 42 publikovaných studií se incidence deliria během hospitalizace pohybovala v rozmezí 11-42 %. Vysoký výskyt deliria (60 %) je na jednotkách intenzivní péče, u pacientů po chirurgických výkonech, především po rozsáhlých nitrohrudních, nitrobřišních a ortopedických operacích a u polytraumat (40-60 %). U malých chirurgických výkonů (např. operace katarakty) nepřesahuje výskyt 5 %.
Incidence výrazně stoupá s věkem nemocných, se závažností klinického stavu (dle APACHE - Acute Phase and Chronic Health Evaluation).  Systém akutního fyziologického a chronického zhodnocení zdraví (APACHE) je nejčastěji používaný ve své verzi APACHE II. Systém APACHE II využívá bodového skóre, které je založeno na počátečních hodnotách 12 fyziologických proměnných, věku a předchozím zdravotním stavu pacienta, a poskytuje tak obecné měřítko závažnosti dané choroby. Čím je skóre vyšší (v rozsahu od 0–71), tím je vyšší i korelace se zvyšujícím se rizikem úmrtí při pobytu v nemocnici.
 
Tabulka 12 fyziologických proměnných měřených v rámci akutní fyziologické části skórovacího systému APACHE II
 
1    Teplota
2    Střední arteriální tlak
3    Tepová frekvence
4    Dechová frekvence – pacient ventilovaný nebo neventilovaný
5    Oxygenace
6    Arteriální pH
7    Sodík v séru
8    Draslík v séru
9    Kreatinin v séru
10  Hematokrit
11  Počet bílých krvinek
12  Glasgow koma skóre
Zdroj: ŠIMEK, 2007
 
Delirium je časté u seniorů na interních odděleních a na odděleních onkologických, geriatrických a odděleních následné péče. V běžné populaci starších osob v komunitě je prevalence 1-3 %. Rizikovou populací jsou pacienti s demencí, u nichž se delirium objevuje v závažnějších fázích onemocnění u 20-40 %. Podobně u terminálně nemocných lze delirium diagnostikovat až v 80 % (ŠIMEK, 2007).