Osetrovatelska_pece_v_neurologii

9.1 Dětská mozková obrna

9.1 Dětská mozková obrna
 
 
Je perinatální encefalopatií, kterou nutno odlišit od dětské obrny (poliomyelitis anterior acuta způsobené poliovirem). Onemocnění vzniká během těhotenství matky, během porodu dítětě nebo v době od porodu do 1-2 let (v pre-, peri- či postnatálním období). Postižení od svého vzniku dále nepokračuje, při správné rehabilitaci se může pacient i zlepšit. Zvláštnosti onemocnění vyplývají z nezralosti dětského mozku. Vlivem stále dokonalejší novorozenecké péče takto postižených pacientů, kteří přežívají, přibývá.
Postižení u DMO je především motorické, dále na úrovni smyslové, intelektu, senzitivní, pacienti trpí epileptickými záchvaty. Mírná forma onemocnění je malá mozková dysfunkce (MMD), kdy příznaky jsou vyjádřeny jen v malé míře, projevují se v podobě poruch chování, nešikovností a někdy lehkými spastickými příznaky. K prenatálním vlivům (onemocnění matky v těhotenství) patří užívání léků, drog, vliv záření, chromozomální anomálie. K vlivům perinatálním patří hypoxie při porodu při prolongovaném porodu, předčasný porod, přenášené dítě, vícečetná těhotenství, porod koncem pánevním, nutnost použití kleští při porodu). K postnatálním vlivům patří úrazy a infekce dětí.
Formy DMO rozlišujeme spastické a dyskinetické.

Spastické formy DMO:

Diparetická forma
Většinou se jedná o předčasně narozené novorozence. Klinickým projevem je spastická paraparéza DK bez poruch čití s atrofiemi a typickým addukčním a semiflekčním držením DK a „nůžkovitou“ chůzí. Chodidlo má tvar „koňské nohy“ (pes equinus). Intelekt nebývá výrazněji postižen. Poškození je nejčastěji v mozkovém kmeni.

Kvadruparetická forma
Postižení DK je jako u diparetické formy, navíc jsou postižené HK, je addukce v rameni, flexe předloktí ruky i prstů. Příčinou je oboustranné těžší postižení kmene.

Hemiparetická forma
Maximum postižení je na jedné HK, její držení je podobné jako u kvadruparetické formy. Na DK je porucha akrálně, lýtkový sval bývá zkrácen (nelze se postavit na patu). Noha je méně vyvinutá, je deformovaná akrálně, bývají přítomné psychické změny. Porucha je v mozkové hemisféře, na CT či MR je porencefalie. Průvodní epilepsie je častá.

Oboustranně hemiparetická forma
Je velmi těžkou poruchou, dítě nemůže chodit, je na vozíku, v popředí jsou psychické změny, porucha je v obou hemisférách.

Hypotonická forma
Svalový tonus je snížen, dítě bývá stočené do klubíčka, svalstvo je výrazně uvolněné (hypotonické), dítě ovine paže kolem krku (příznak šálový). Obvykle tato forma přechází časem ve spastickou.

Dyskinetická forma
Vzniká z postižení bazálních ganglií při hyperbilirubinémii (Rh+ dítě, Rh- matka), rovněž při ischemii v bazálních gangliích. Klinicky se projeví jako choreatickoathetoidní dyskinézy. Vzhledem k dobré prevenci je tato forma dnes vzácná.
Psychické poruchy u DMO spočívají v zpomalení duševního vývoje, těžší případy provází oligofrenie, která má podle IQ 3 stupně – debil, imbecil, idiot. Bez ohledu na IQ jsou časté poruchy chování. Děti jsou obtížně vychovatelné, někdy nezvládnutelné, což klade velké nároky na ošetřující personál, především sestry. Objevuje se zvýšené slinění (hypersalivace), sliny vytékají z úst, zhoršují hygienu a kladou zvýšené nároky na udržení čistoty oblečení i lůžka.
Úspěch léčby závisí na včasné diagnostice a rehabilitaci při dobré spolupráci rodičů, lékařů, rehabilitačních pracovníků, ergoterapeutů a posléze i učitelů. V rehabilitaci jsou využívány metody uplatňující reflexní mechanismy rozvoje hybnosti (Vojtova metoda, metoda manželů Bobathových). Medikamentózní léčba je na místě u epilepsie, spasticitu příznivě ovlivňuje užívání ortopedických pomůcek. Vhodné je zařadit dítě do normálního kolektivu. Někdy dítě ani nemůže chodit do zvláštní školy, je odkázáno na trvalou péči v ústavu nebo doma.
Zvláštní formou postižení je hydrocefalus. Dochází při něm ke zvětšování obvodu hlavičky dítěte. Příčinou je překážka v likvorových cestách, která brání normálnímu odtoku moku. Dochází tak ke zvýšení nitrolebního tlaku, který se projeví zvětšováním hlavy v dosud nesrostlých švech.