Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

10.2.1 Specifika ošetřovatelské péče

10.2.1 Specifika ošetřovatelské péče
 
 
Činnosti sestry - po přijetí ženy na porodní sál provede sestra zápis do knihy příjmů, vyplní s rodičkou všechny příslušné formuláře a do porodopisu přepíše: výsledky vyšetření, krevní skupiny, pánevní rozměry, výsledky ostatních vyšetření
Sestra seznámí rodičku a její doprovod s organizací na porodním sále, provozním řádem a personálem, zjistí úroveň znalostí rodičky o porodu, prodiskutuje porodní plán rodičky, sdělí jí, jaké požadavky jsou splnitelné a potom porodní plán vloží do dokumentace, informuje rodičku a její doprovod o průběhu porodu a péči po něm. Pozornost soustředí na somatický a psychický stav rodičky, na funkci fetoplacentární jednotky a na adekvátní progresi porodu.
 
Porodní asistentka sleduje, provádí a eviduje do dokumentace:
Děložní kontrakce à 15 minut – frekvenci, sílu, délku trvání. Slabá nebo naopak nadměrná děložní činnost je ovlivňována medikamentózně dle ordinace lékaře.
Bolest rodičky v souvislosti s kontrakcemi. Lze ovlivnit nefarmakologicky – teplá sprcha, vana, masáže aromatickými oleji, relaxace na gymnastickém míči, apod. Farmakologicky, dle ordinace lékaře, aplikace analgetik intramuskulárně nebo blokádou senzitivních drah místními anestetiky (epidurální anestézie).
Odtok plodové vody – hodnotí se množství a kvalita. Somatický stav – krevní tlak, pus, teplota à 2 hodiny. Sleduje se nauzea, zvracení, náplň močového měchýře. Vaginální vyšetření v 1 až 2 hodinovém intervalu – kontrola hrdla, branky, naléhající části plodu, vaku blan.
Srdeční ozvy plodu se vyšetřují à 15 minut pomocí kardiosondy CTG monitoru při a po kontrakci, pokud není přístroj momentálně dostupný, využije se stetoskop. Kardiotokografický záznam (20 minutový) se provádí à 2 hodiny. Srdeční akce plodu je snímána ultrazvukovým snímačem na principu Dopplerova jevu, kontrakce mechanicko-elektrickým převodníkem.
 
Obr. 10.2.1.1  Kardiotokografický záznam (CTG)
Zdroj: Péče v těhotenství, In.: http://www.gest.cz/cz/gyn.php?pg=2
 
Obr. 10.2.1.2  CTG vyšetření – kardiotokograf
 
Porodní asistentka dále sleduje psychický stav, jejím cílem je vytvořit prostředí vzájemné důvěry, získat rodičku pro spolupráci, vytvořit příjemné prostředí (tlumená světla, vlastní hudba). K dobré psychické pohodě přispívá přítomnost otce nebo jiného blízkého člověka. Porodní asistentka informuje rodičku o nutnosti pravidelného vyprazdňování močového měchýře, o frekvenci a kvalitě dýchání při kontrakcích (krátce a povrchně). Mezi kontrakcemi se úplně uvolnit, o využití sprchy, relaxačních olejů, masáží, gymnastického míče na sezení, o vhodných a pohodlných poloh (chůze, stání, klečení, v podřepu, vleže). Další činnosti porodní asistentky: aplikuje, zaznamenává do dokumentace a sleduje účinek léků dle ordinace lékaře, monitoruje bolest dle vizuální analogové škály (VAS), aplikuje léky dle ordinace lékaře, zaznamenává do dokumentace, dle standardu pečuje o zavedený epidurální katétr, sleduje celkový stav rodičky.
Zánikem branky začíná II. doba porodní.
 
Intervence porodní asistentky:
- uloží rodičku do porodního pokoje
- sleduje frekvenci, trvání a intenzitu kontrakcí
- pravidelně (15 min.) eviduje ozvy plodu (140/min.) a kontrakce dělohy
- sleduje a eviduje odtok plodové vody (množství, vzhled, čas a kvalitu)
- zabezpečuje pravidelné vaginální vyšetření (každé 2 hod.)
- sleduje a eviduje vitální funkce (TK, P, TT )
- nepřetržitě udržuje kontakt (verbální a neverbální komunikace, etický a empatický přístup, fyzická pomoc,…), když 1. doba porodní trvá déle, sleduje vylučování moči, pomáhá při hygieně,
- podává lehkou stravu – za souhlasu lékaře