Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

3.2.1 Nádory nosu a nosohltanu, nádory oropharyngu, dutiny ústní a slinných žláz, nádory hrtanu a nádory středouší

3.2.1 Nádory nosu a nosohltanu, nádory oropharyngu, dutiny ústní a slinných žláz, nádory hrtanu a nádory středouší
 
 
Etiologie nádorů nosu a nosohltanu, oropharyngu ,dutiny ústní, slinných žláz a nádorů hrtanu.
Jednoznačný vyvolávající činitel není znám. Riziko onemocnění zvyšuje kouření (typické jsou nádory jazyka u kuřáků dýmek), alkohol, historicky žvýkání tabáku. Nově se jako příčina onemocnění prokázaly některé onkogenní viry, konkrétně HPV 16 a 1.
 
Diagnostika
Nádory oropharyngu ,dutiny ústní slinných žláz a jazyka se projevují bolestmi v krku, zduřením na krku zápachem z úst a řadou dalších, bohužel nespecifických příznaků.
U nádorů hrtanu je dominatním příznakem chrapot, případně pocit cizího tělesa při polykání.
Nádory slinných žláz se projevují jako postupně rostoucí zduření žlázy, které nebývá bolestivé.
Základem diagnostického postupu je klasické ORL vyšetření, doplnění případně flexibilní endoskopií. Rozsah nádoru a případné postižení uzlin ověřt CT vyšetření případně MR.
 
Léčba výše zmíněných nádorů.
Obecně je cílem léčby dosáhnout odstranění nádorové tkáně. Vzhledem k lokalizaci těchto nádorů jde často jen o teoretický postup. Většina radikálních zákroků je spojena s poruchami příjmu potravy, dýchání, u odstranění hrtanu s nutností tracheostomie a ztrátou fonace.
Proto je léčba těchto nádorů založena na několika modalitách. Tedy na kombinaci chirurgického postupu, radioterapie a farmakoterapie.
Nádory slinných žláz je možné obvykle odstranit chirurgicky u pokročilých nádorů je základní modalitou léčby radioterapie a chemoterapie.
Nádory jazyka odstranění jazyka je mutilujícím výkonem, v současné době je preferována radioterapie (brachyterapie a zevní radioterapie) a chemoterapie.
U nádorů nosohltanu je radikální odstranění vzhledem k anatomické lokalizaci iluzorní. Chirurgicky je možné pouze zmenšit nádorové hmoty. Základem léčby je opět radioterapie a chemoterapie.
Léčebný postup u nádorů hrtanu vychází z rozsahu postižení nádorem. Možné jsou parciální resekce, u pokročilejších nádorů odstranění hrtanu s trvalou tracheostomií. Radioterapie s chemoterapií je možná, jako radikální léčebný postup tam kde je laryngektomie spojena s vysokým rizikem pro nemocného. Jinak slouží jako adjuvantní léčba.