Osetrovatelska_pece_v_dermatovenerologii

6.11 Onemocnění mazových žláz

6.11 Onemocnění mazových žláz
 
 
Sekreci kožního mazu ovládá mezimozek a žlázy s vnitřní sekrecí tak, že androgeny a progesteron ji stimulují a estrogeny spíše tlumí. Do těchto přirozených pochodů zasahují často rušivé vlivy emocionální, onemocnění centrálního nervstva a vlivy iatrogenní. Nadměrná tvorba mazu je vrozená.
 
Seborea – mazotok, zvýšená sekrece kožního mazu, naopak snížená sekrece mazu – sebostaza.
 
Obr. č. 28 Seborea
  
 
Seboroická dermatiris – probraná na základě morfologických podrobností v rámci ekzémů.
 
Acne vulgaris (juvenilis) – je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, na jehož vzniku se podílí řada faktoru vnitřních i zevních, hlavně vlivy genetické a hormonální. Postihuje mladé lidi okolo puberty, po dvacátém roce spontánně mizí a v dospělosti se vyskytuje zcela výjimečně. Predilekční lokalizací jsou místa seboroická: obličej, ramena, záda, hruď. Onemocnění je doprovázeno mazotokem na kůži a kštici. Nejmírnější formy a též akné v prepubertálním věku se projevují jen mazotokem a komedony. Obsah komedonu lze vytlačit ve formě červíkovitého útvaru. V okolí komedonu vzniká další zánět, přidruží se sekundární infekce, vznikají červenavé papulky a pustulky, ty se zvětšují v tuhé, bolestivé červenofialové hrboly, fluktuující abscesy, hojí se atrofickými, nebo keloidními jizvami.
Léčení: retinoidy, ATB, hormony, koupaní, vodoléčba, dieta, prospívá slunce, dostatek spánku.
 
Rosacea (acne rosacea, růžovka) – chronické onemocnění kůže, hlavně obličeje, pacienti pociťují zohyzdění (červený nos), který je mylně u nich považován za příznak etylizmu. Postihuje muže i ženy ve věku 30 a 50 let. Někdy ji předchází seborea, seboreická dermatitida, acne vulgaris. Etiologicky se předpokládá vrozená labilita kapilár obličeje a sklon k mazotoku. Vzniká při poruchách zažívacích, fokální infekci, hormonálních. Projevům škodí chlad, sálavé teplo a různé vázodilatační inzulty-destiláty, horké nápoje. Léčení: určuje dermatolog, preventivně je důležité chránit obličej před mrazem, teplem, dodržovat dietní opatření (zákaz alkoholu, kávy, kořeněných dráždivých jídel, horkých i ledových nápojů).
 
Obr. č. 29 Rosacea
    
 
Dermatitis perioralis (dermatitis rosaceiformis) – postihuje převážně ženy mladšího věku. Projevuje se různě hustým výsevem červenavých papulek, papulopustulek na erytematózním podkladě. Vzniká při nevhodné zevní aplikaci fluorovaných kortikosteroidů v mastech a krémech v oblasti obličeje a laické používaní kosmetických prostředků nebo používáním fluorované zubní pasty a také při hormonální antikoncepci. Léčení: vysadit všechny léky a kosmetiku. Důležité je zejména psychické působení na postiženou pacientku. Terapii podle aktuálního stavu ordinuje ošetřující kožní lékař.
 
Obr. č. 30 Dermatitis perioralis