Zaklady_pedagogiky_a_edukace_v_osetrovatelstvi

11.7 Základní – primární zdravotní péče a prevence

11.7 Základní – primární zdravotní péče a prevence
 
 
 
Nová koncepce základní (primární) zdravotní péče byla deklarována na konferenci v Alma-Atě v roce 1978. Jde o nezbytně nutnou péči, která je založena na praktických, vědecky zdůvodněných a společensky přijatelných metodách a postupech. Tato péče je všeobecně dostupná všem jednotlivcům a rodinám, a to za cenu, kterou si společnost a stát mohou dovolit na určitém stupni svého rozvoje v souladu s vlastním pojetím, odpovědností a sebeurčením.
- Je integrální součástí zdravotnictví, jehož je hlavním článkem a metodou, ale i součástí celkového sociálního a ekonomického rozvoje společnosti.
- Je první linií kontaktu jednotlivce, rodiny a veřejnosti se zdravotnictvím, které přibližuje péči o zdraví co nejvíce k bydlišti a k pracovišti.
- Základní (primární) zdravotní péče je současně základním článkem péče o zdraví. Organizace a řízení základní (primární) zdravotní péče patří podle zákona do kompetence státní správy.
 
Základní (primární) zdravotní péče
je odrazem a produktem ekonomických poměrů, společenských, kulturních a politických charakteristik země a obyvatel, opírá se o aplikaci podstatných výsledků výzkumu sociálních a zdravotnických služeb a o zkušenostech veřejného zdravotnictví,
soustřeďuje se na hlavní zdravotní problémy společnosti a zajišťuje odpovídající preventivní, léčebné a rehabilitační služby,
zajišťuje výchovu zaměřenou na hlavní zdravotní problémy, metody jejich prevence a zvládání, podporu správné výživy, dostatečnou dávku nezávadné vody a základní hygienu, péči o matku a dítě, včetně plánování rodiny, základní očkování, prevenci a kontrolu místních endemických nemocí, řádné léčení běžných nemocí a poranění a zásobování základními léčivy,
týká se nejen zdravotnických odvětví, ale i dalších odvětví a faktorů celostátního a místního rozvoje, zejména zemědělství a chovu domácího zvířectva, výroby potravin, průmyslu, výchovy, bydlení, dopravy, spojů a vyžaduje koordinované úsilí všech těchto odvětví,
- vyžaduje a prosazuje maximální soběstačnost skupin a jednotlivců a jejich spoluúčast na plánování, organizaci, řízení a kontrole základní péče o zdraví při maximálním využitím místních, celostátních i jiných dostupných zdrojů a proto vhodnou výchovu rozvíjí podíl veřejnosti na péči o zdraví,
- měla by být zajištěna integrovanými systémy se zpětnou vazbou, vzájemně se podporujícími a vedoucími k postupnému zlepšování péče o zdraví všech lidí, a to zejména těch, kteří to potřebují nejvíce,
spočívá na územně orientované zdravotní péči poskytované zdravotnickými profesionály (lékaři, sestry, porodní a., RHB pracovníky, pomocným zdravotním personálem a ostatními terapeuty), vždy však řádně vzdělanými všeobecně i odborně, kteří jsou členy zdravotnických týmů, přejímají odpovědnost za výsledky své i týmu a za uspokojování zdravotních potřeb společnosti.
 
Prevenci v základní (primární) péči a podporu zdraví
- charakterizují přístupy, jimiž se celá společnost snaží dosáhnout zlepšení zdravotního stavu populace. Využívá se celá řada opatření, zejména:
- zdravotní politika státu,
- výchova ke zdravému způsobu života,
- komunitní programy zaměřená na zlepšení podmínek pro zdravý způsob života a motivující k němu občany,
- vyhledávání lidí se zvýšenými riziky a v asymptomatickém stádiu onemocnění a péče o ně.
 
Preventivní strategie může být cílena na celou populaci, na komunitu nebo na jedince. Oproti minulým letem dochází v současné době k odklonu od široce založených populačních programů. Účinná prevence musí být směřována na jasně definovaná zdravotní rizika a onemocnění a na skupiny lidí, kteří jsou jimi ohroženi. Ideálními prostředníky pro poskytování preventivních služeb jsou praktičtí lékaři a sestry.
 
Zdravotní rizika:
- nedostatek pohybové aktivity,
- zvýšená hladina cholesterolu,
- nadváha a obezita,
- zvýšení krevního tlaku,
- nesprávná výživa a kouření,
- alkohol a zneužívání drog,
- nadměrná expozice ultrafialovému záření,
- sexuální zneužívání a násilí, stres.
 
Poruchy zdraví a vybraná onemocnění:
- onemocnění srdce a cév,
- DM, osteoporóza,
- deprese a úzkost, sebevražedné chování
- nádory děložního čípku, kůže, plic, prostaty, prsu, tlustého střeva a rekta.
 
Podle deklarace v Alma-Atě tvoří tzv. koncepční rámec, který zahrnuje plánování, organizaci a poskytování péče, ale i vzdělávání a průpravu poskytovatelů.
 
Ošetřovatelství (ošetřovatelská péče), tj. praxe sester, porodních asistentek by měla být zaměřena na:
- podporu a zachování zdraví a prevenci vzniku onemocnění,
- zapojení jednotlivců, rodin a komunit do péče a umožnit jim převzít větší odpovědnost za své zdraví,
- aktivní úsilí o dostupnosti základní zdravotní péče a uspokojení potřeb zejména těm, kteří mají nedostatek potřebných služeb,
- multidisciplinární a multisektoriální spolupráci,
- zajištění kvality péče a vhodné využití technologií,
- zavedení nového kurikula do studijních programů VS a PA, aby obě profese mohly pracovat v nemocnici i mimo ni.
 
Funkce sester a porodních asistentek ve společnosti
Sestra je osoba, která byla formálně přijata do studijního programu ošetřovatelství, ukončila předepsané studium a získala profesní kvalifikaci. Na území státu je uznávaná, registrovaná a vlastní licenci pro poskytování ošetřovatelské péče.
 
Posláním sester ve společnosti je:
- Pomáhat jednotlivcům, rodinám a skupinám uspokojovat aktuální potřeby a dosahovat jejich maximální tělesné, psychické a sociální spokojenosti. To vyžaduje, aby sestry vykonávaly takové činnosti, které podporují a uchovávají zdraví a zabraňují vzniku nemoci.
- Dále mají za úkol plánovat a poskytovat péči v průběhu onemocnění a rehabilitace.
- Dále zajišťují zapojení jednotlivců, jejich rodin, přátel i celé komunity do péče o zdraví a tím podporují jejich sebedůvěru a soběstačnost.
 
Sestry jsou také partnery jiných profesí a ostatních poskytovatelů, kteří se zabývají péčí o zdraví a souvisejícími službami. Ošetřovatelství je vědou a uměním zároveň. Vyznačuje se specifickými znalostmi a dovednostmi, které jsou charakteristické pro tuto disciplínu. Staví na poznatcích a technikách, které vycházejí z humanitních věd, sociologie, biologie, fyziologie atd. Sestry přejímají odpovědnost za přímé poskytování ošetřovatelské péče a jsou v tomto směru výhradní autoritou. Pracují samostatně a za svou práci odpovídají. Každá sestra je také odpovědná za svou odbornou úroveň a za své další vzdělávání.
Porodní asistentka je osoba, která byla přijata do studijního programu porodní asistence, obor porodní asistentka, ukončila studium a získala profesní kvalifikaci. Na území státu je uznávaná, registrovaná a vlastní licenci pro poskytování péče ženám v období těhotenství a porodu.
 
Posláním porodních asistentek (PA) je:
- Poskytovat péči a rady ženám v průběhu těhotenství a porodu.
- Vede porod, pečuje o ženu po porodu a pečuje o novorozence.
- Včasně rozeznává abnormální stavy u matky a dítěte, zprostředkovává lékařské ošetření a mimořádně v nouzi realizuje akutní péči i bez lékaře.
- Má důležitou úlohu v poradenství a edukaci.
- Práce obsahuje prenatální edukaci, přípravu na rodičovství a dále zahrnuje určité oblasti gynekologie, plánovaného rodičovství, péče o dítě.
- Pracuje v primární, sekundární a terciální péči.