Kazuistiky

21.5 Návštěva v ordinaci praktického lékaře pro dospělé ze dne 5. 8. 2013

21.5 Návštěva v ordinaci praktického lékaře pro dospělé ze dne 5. 8. 2013
 
 
Řešení problematiky hlavní medicínské diagnózy – Diabetes mellitus 2. typu
SITUAČNÍ ANALÝZA
Odběrem anamnestických údajů byly zjištěny nepříznivé skutečnosti, a to jednak pozitivní rodinná anamnéza pacientky ve vztahu k diabetu mellitu 2. stupně (diabetes matky pacientky), jednak dyslipidémie a mírná nadváha pacientky.
 
Rodinná anamnéza ve vztahu k diabetu mellitu 2. typu
Diabetes mellitus 2. typu byl zjištěn u matky pacientky, která se s touto chorobou léčí již od svých cca 50 let.
Dále byla zjištěna genetická zátěž pacientky ve vztahu k poruše metabolismu tuků (hypercholesterolémie matky) a ve vztahu k obezitě (obezita matky).
 
Osobní anamnéza ve vztahu k diabetu mellitu 2. typu
Trvání a vývoj diabetu mellitu 2. typu – v lednu 2013 byla v rámci pravidelné preventivní prohlídky v ordinaci praktického lékaře pro dospělé pacientce zjištěna zvýšená hladina krevního cukru, zvýšená hladina celkového cholesterolu, triacylglycerolů a mírná nadváha. S ohledem na genetickou zátěž (diabetes mellitus 2. typu, hypercholesterolémie a obezita u matky pacientky) byla pacientce doporučena úprava životosprávy se zaměřením na snížení příjmu živočišných tuků v potravě, zvýšení úrovně pohybové aktivity a omezení konzumace sacharidů ve stravě. Pacientka byla požádána, aby se dostavila na kontrolní vyšetření parametrů lipidového a glycidového metabolismu, což ovšem neučinila z důvodu vážné rodinné situace (pomáhala matce v péči o umírajícího otce). Právě v době, kdy pomáhala v péči o otce, si všimla příznaků, které popsala, tedy hubnutí, soustavného pocitu žízně během dne i v noci, častého nucení na močení, hladu, velké únavy i během dne a také neobvyklé podrážděnosti. Většinu těchto příznaků přikládala stresu z péče o umírajícího otce a posléze ze stresu z  jeho smrti. S postupem času pacientka očekávala vymizení těchto neobvyklých příznaků, avšak tyto přetrvávaly a také si uvědomila, že se měla dostavit na kontrolní vyšetření parametrů lipidového a glycidového metabolismu již před několika měsíci, což neučinila a za což se nyní omlouvá. Pacientka ve složitém životním období nebyla schopna dodržovat doporučená dietní opatření. Nyní se situace stabilizovala a pacientka má zájem o informace ve vztahu k úpravě životosprávy.
 
Současné stravovací návyky a úroveň pohybové aktivity
V oblasti stravovacích návyků pacientka udává, že v posledním období jedla velmi nepravidelně, ráno hodně snídala, protože v práci neměla zájem jít na oběd z důvodu obavy z možných interpersonálních konfliktů při společných obědech s kolegyněmi z práce, ale nosila si jídlo s sebou, které však snědla pouze někdy. Odpoledne a večer pomáhala matce pečovat o otce, a třebaže měla pocit hladu, v tuto dobu nic nejedla. Nejvíce jídla snědla vždy pozdě večer po příchodu domů.
Pohybová aktivita pacientky je minimální, po odchodu ze zaměstnání pacientka v posledních měsících jela rovnou za matkou pomoci v péči o umírajícího otce a domů přijížděla až pozdě večer. Pacientka přiznává, že za normální rodinné situace se sice pravidelněji stravuje, avšak pohybovou aktivitu dlouhodobě nemá žádnou.
Do zaměstnání pacientka jezdí hromadnou dopravou a ve volném čase, který v posledních měsících dle vlastních slov neměla žádný, se věnuje péči o rodinu, četbě knížek a návštěvě kin.
 
Posouzení ochoty pacientky k úpravě životního stylu:
Pacientka byla informována o diagnóze diabetes mellitus 2. typu, o diagnóze dyslipidémie, o mírné nadváze dle BMI a nutnosti farmakoterapie a úpravy životosprávy.
Pacientce byla nabídnuta edukace v oblasti zdravé výživy a pohybové aktivity, kterou pacientka velmi uvítala.
 
Ordinace
Medikamentózní léčba hlavní diagnózy diabetes mellitus 2. typu
Pacientce byl ordinován METFORMIN ZENTIVA v dávce 500 mg dvakrát denně k léčbě diabetu mellitu 2. typu a byla edukována o zásadách správné výživy a pohybové aktivity pacienta s diabetem mellitem 2. typu.
 
Medikamentózní léčba vedlejší medicínské diagnózy - hyperlipidémie
Pacientce byl ordinován ATORVASTATIN v dávce 10 mg denně k snížení hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triacylglycerolů a doporučena dietní opatření zahrnující omezení příjmu tuků do 60 g/den, omezení příjmu cholesterolu na 300 mg/den (vaječný žloutek obsahuje 250 mg) a zvýšení konzumace vlákniny na 30 g/den (500g ovoce s nízkým obsahem cukru) a zeleniny.