Kazuistiky

35.11.4 Intolerance aktivity (00092)

35.11.4 Intolerance aktivity (00092)
 
 
Intolerance aktivity (00092)
Doména 4: Aktivita/odpočinek
Třída 4: Kardiovaskulární-pulmonální reakce.
Definice: Nedostatek fyzické nebo duševní energie k tomu, aby člověk vydržel nebo dokončil vyžadované nebo zamýšlené denní činnosti.
 
Určující znaky:
- diskomfort při námaze
- únava
- pocit slabosti
Související faktory:
- klid na lůžku
- celková slabost
 
Priorita: střední
Cíl dlouhodobý: Pacient je aktivní, toleruje aktivity běžného dne v nemocnici – po dobu hospitalizace.
Cíl krátkodobý: Pacient ví, jakým způsobem má být aktivní – do 5 dnů.
 
Očekávané výsledky:
Pacient zná důvod klidového režimu – do 1 dne.
Pacient zná svůj denní plán aktivit – do 2 dnů.
Pacient spolupracuje při provádění hygieny – do 3 dnů.
Pacient neudává únavu, slabost a malátnost – do 3 dnů.
Pacient je bez obav z návratu do běžného života – do 3 dnů.
Pacient má fyziologické funkce v normě – do 2 dnů.
Pacient má v testu ADL skóre stále 95 bodů – denně.
 
Plán intervencí:
1) Zhodnoť ADL skóre pacienta – denně (všeobecná sestra).
2) Zjisti schopnost pacienta spolupracovat při hygieně – do 1 dne (všeobecná sestra).
3) Monitoruj fyziologické funkce (krevní tlak, pulz, dech, tělesnou teplotu, saturaci krve kyslíkem) – denně dle ordinace lékaře (všeobecná sestra).
4) Dej pacientovi prostor k verbálnímu vyjádření – denně při každém kontaktu (všeobecná sestra).
5) Uprav aktivitu tak, aby nedocházelo k přetěžování pacienta – denně (všeobecná sestra, fyzioterapeut).
6) Při plánování péče dbej na to, aby mezi činnostmi byl čas na odpočinek zmírňující únavu – denně (ošetřovatelka, všeobecná sestra, fyzioterapeut).
7) Spolupracuj s fyzioterapeutkou – denně (všeobecná sestra).
 
Realizace: od 30. 8. do 5. 9.2013
Při příjmu pacienta jsme zhodnotili ADL skóre dle Barthelové – 95 bodů a vysvětlila jsem mu převážně nutnost klidového režimu na lůžku. Vše pochopil a klidový režim dodržoval. Pacient je soběstačný, potřebuje jen minimální pomoc při hygieně, která se musí vzhledem ke klidovému režimu provádět na lůžku. Základní ranní hygienu si provedl sám, při hygieně celého těla potřeboval pomoc všeobecné sestry, ošetřovatelky nebo otce. Tato pomoc mu byla nepříjemná a snažil se, aby byl co nejvíce soběstačný.
Bylo dohlíženo na to, aby ošetřovatelka, fyzioterapeut a všeobecné sestry dodržovali odpočinek mezi jednotlivými náročnějšími úkony. Pacientovi byly měřeny čtyřikrát denně fyziologické funkce. Po cvičení nebo jakékoliv námaze měl vysoký krevní tlak – 140/85 a tachykardii – 130 pulzů/minutu a byl zadýchaný. Po každé činnosti potřeboval odpočívat, často i po úpravě lůžka usnul. Po probuzení byl čilejší, fyziologické funkce měl v normě a byl ochoten spolupracovat. Tělesná teplota a saturace krve kyslíkem byly v normě. Při každém rozhovoru s pacientem mu byl dán prostor k verbálnímu vyjádření jeho pocitů. První den nebyl příliš sdílný, jen řekl, že se bojí toho, že již nebude schopen v budoucnu hrát závodně tenis. Třetí den po konzultaci s psychoterapeutkou byl již optimističtější a o obavách z budoucí svalové síly nemluvil. Bylo spolupracováno s fyzioterapeutem, který za pacientem docházel každý den a prováděl s ním základní protahovací cviky na lůžku. Pacient byl po krátké době velmi unavený, proto cvičení trvalo v prvních dnech deset minut. Čtvrtý den byl již zdatnější, cvičil patnáct minut, byl méně unavený a nebyl zadýchaný. Tento úspěch velice podpořil jeho optimistické myšlení a pozitivní pohled do budoucna. Sedmý den hospitalizace lékař pacientovi zrušil klidový režim, tudíž je pacient již plně soběstačný a to podpořilo i jeho náladu a eliminovalo obavy z budoucnosti.
 
Hodnocení: 5. 9. 2013
Cíl byl splněn: Pacient má zajištěné všechny potřeby a má snahu postarat se o sebe v největší možné míře. Umí a chce provádět denní aktivity podle svého stavu a aktivně se zapojuje do péče. Vzhledem ke zrušení klidového režimu je pacient plně soběstačný a nevyžaduje dopomoc. Ošetřovatelské intervence nemusí pokračovat.