Fyziologie

13.2.1 Hypothalamus

13.2.1 Hypothalamus
 
 
Hypothalamus je součást mezimozku (diencefala), kromě řízení endokrinni sekrece jsou zde centra příjmu potravy, termoregulace, osmoregulace a další vegetativní centra.
Hypothalamus ovlivňuje (řídí) hypofýzu a zároveň produkuje vlastní hormony.
 
Hormony hypothalamu řídící přední lalok hypofýzy
Patří k nim hormony stimulační i inhibiční.
Stimulační se označují jako liberiny nebo releasing hormony či faktory (uvolňující hormony/faktory). Patří k peptidům. Názvy mají různé varianty (synonyma).
- CRH, CRF, kortikoliberin – hormon řídící produkci ACTH v hypofýze a jeho prostřednictvím produkci glukokortikoidů v kůře nadledvin
- TRH, TRF, tyreoliberin – hormon řídící produkci TSH v hypofýze a jeho prostřednictvím produkci hormonů štítné žlázy
- LHRH, luliberin – hormon řídící produkci gonadotropinů v hypofýze (FSH, LH) a jeho prostřednictvím produkci pohlavních hormonů a činnost pohlavních žláz
- PRH – hormon řídící produkci prolaktinu v hypofýze
- GHRH – hormon řídící produkci růstového hormonu (STH) v hypofýze
 
inhibičním hormonům/faktorům (IH či IF či statinům) patří:
- somatostatin – tlumí produkci růstového hormonu (STH) v hypofýze (vyskytuje se rovněž v trávicím systému)
- PIH (prolaktin-inhibující hormon) – hormon tlumící produkci prolaktinu v hypofýze, na rozdíl od ostatních nejde o peptid, ale jde o mediátor dopamin
 
Hormony hypothalamu vylučované do krve v zadním laloku hypofýzy
Jde o dva hormony – malé peptidy, které jsou tvořeny v nervových jádrech hypothalamu (nucleus supraopticus a nucleus paraventricularis), jsou nervovými vlákny transportovány do zadního laloku hypofýzy, odkud jsou secernovány do krve.

1. antidiuretický hormon (ADH) nazývaný též vazopresin
Zvyšuje krevní tlak, protože vede k zúžení cév (proto vazopresin). Zároveň má antidiuretické účinky (snižuje množství vyloučené moči), a to účinkem na sběrací kanálky ledvin – činí je propustnými pro vodu, která se tak v této části ledvinové dřeně vstřebává zpět a moč se zahušťuje. Účinek je dán zvýšením množství molekul akvaporinu v buňkách sběracích kanálků. Stimulem pro produkci ADH je zejména vzestup osmolarity krve registrované osmoreceptory v hypothalamu (např. při nedostatku vody, žíznění, nadbytku soli); do jisté míry se množství ADH zvyšuje i vlivem stresu, bolesti a snížením objemu krve). Naopak alkohol jeho produkci tlumí. Další informace jsou v kapitolách věnovaných ledvinám a vnitřnímu prostředí.

2. Oxytocin
Hormon ovlivňující uvolňování (ejekci) mléka při kojení (nikoliv samotnou tvorbu mléka), zvyšuje stahy dělohy (uplatňuje se i jako lék k vyvolání porodu); vylučován i při orgasmu a studují se i jeho další účinky.