Fyziologie

14.3 Reprodukční systém muže

14.3 Reprodukční systém muže
 
  
Spermie
Spermie jsou pohlavní buňky muže. Vznikají ve varlatech od doby puberty a jejich tvorba přetrvává i v pozdním věku. Pro jejich tvorbu je důležitý hormon FSH z hypofýzy, testosteron a samozřejmě vlastní stavba semenotvorných kanálků ve varleti, vč. Sertoliho buněk, které jsou stimulovány právě FSH. Spermie se shromažďují v nadvarlatech.
Spermie mají hlavičku, na níž je váček zvaný akrozom, který obsahuje enzymy důležité pro průnik do vajíčka. V krčku jsou četné mitochondrie, které dodávají spermii energii nezbytnou pro její pohyb. Ten je zabezpečován dlouhým bičíkem. Rychlost pohybu se udává 1-4 mm/minutu.
 
Pohlavní hormony
Androgeny, mužské pohlavní steroidní hormony, vznikají ve varlatech v tzv. intersticiálních Leydigových buňkách a jejich tvorba je stimulována LH z hypofýzy, který je dále regulován z hypothalamu.
 
Erekce a ejakulace
Erekce je ztopoření pohlavního údu, je reakcí a projevem pohlavního vzrušení, vzniká však i samovolně v noci během REM spánku (aniž musí být provázena ejakulací). Erekce je velmi citlivý děj, pro jehož uskutečnění je nezbytná souhra cévní a nervová a je velmi citlivý i na psychické vlivy. Zásadní je pro ni nervová regulace parasympatickou inervací ze sakrální (křížové) míchy. Dojde k vazodilataci tepének a zároveň zúžení žil (venokonstrikci), čehož výsledkem je naplnění penisu krví a ztížení jejího odtoku. Nahromaděná krev zvětšuje pohlavní úd. Ve vazodilataci hraje značnou roli i oxid dusnatý (NO) a prostaglandiny, jejichž ovlivnění se používá k léčbě poruch erekce – nyní zejm. látky zvyšující množství NO v tabletové formě.
 
Ejakulace je vypuzení spermatu z močové trubice přicházející u muže s orgasmem. Je stimulována sympatickými nervy z bederní míchy, dochází ke kontrakcím vývodných semenných cest (chámovodu vedoucího z nadvarlat do močové trubice), zároveň je kromě spermií součástí ejakulátu též sekret prostaty, semenných váčků a dalších žlázek. Dodávají spermiím energii, a protože jsou zásadité, zároveň neutralizují kyselé prostředí pochvy. Kromě ejakulace při pohlavním styku či jiné manipulaci, může dojít k ejakulaci ve spánku (poluce).
ejakulátu je několik desítek milionů spermií (cca 35-200), cca 20 milionů se považuje za hranici přirozené plodnosti muže, ale moderní metody umožňují využít i menšího množství spermií k oplodnění vajíčka. Nepřítomnost živých spermií se označuje jako azoospermie.