Osetrovatelska_pece_v_gynekologii

9.1 Diagnostika

9.1 Diagnostika
 
 
 
Těhotenství a jeho délka se počítá od prvního dne poslední menstruace, jedním z prvotních příznaků může být ranní nevolnost, únava a časté močení. Pomocí dnešních těhotenských testů lze prokázat těhotenství již za několik dní po oplodňujícím pohlavním styku.
 
Obr. 9.1.1 Těhotenský test                                              Obr. 9.1.2 Těhotenský test - výsledek
 
Těhotenské testy jsou založeny na výskytu těhotenských hormonů. Průkaz jejich přítomnosti v moči nebo v krvi těhotné umožnil posunout diagnostiku těhotenství do jeho nejranějšího období.
Pozitivní výsledky mohou být odečtené za 1 minutu, ale negativní výsledek potvrzujeme až po 3 minutách. Výsledky se nemají odečítat po více než 10 minutách. Výsledky jsou hodnoceny, pokud se dvě růžové čáry objeví v okénkách, jedna v okně testu a jedna v ovládacím okně. To znamená, že těhotenský hormon hCG (humánní choriový gonadropin) byl zjištěn v moči a je to důkaz, že žena je těhotná. Pokud se objeví v okně testu růžová barevná linie, a není žádná linie v ovládacím okně testu (viz obrázek 9.1.2), je to negativní výsledek, hCG nebyl zjištěn v moči. To znamená, že žena není těhotná. Test je vhodné opakovat s odstupem.
V současnosti se rutinně používají těhotenské testy, které umožňují rozpoznat těhotenský hormon – lidský choriový gona­do­tropin hCG (zkratka pochází z angl. human chorionic gonadatropin) v krvi nebo v moči ženy. Testy mohou určit i výši koncentrace hCG v krvi ženy. Opakovaným vyšetřením lze sledovat i dynamiku tvorby tohoto hormonu. Vyšetřování hCG pak slouží nejen k diagnostice těhotenství, ale i k diagnostice mimodě­ložního (obvykle opakovaně naměřené nízké hodnoty hCG) anebo odum­ře­lého tě­hotenství (pozvolný pokles hodnot hCG).
HCG – těhotenský hormon (viz výše) - ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko rozdělené již do mnoha buněk s dutinkou (odborně blastocysta) zahnízdí do připravené sliznice dělohy, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu hormony zabraňující nástupu další menstruace. Především právě lidský choriový gonado­tro­pin – hCG. 
Koncentrace hCG v těle budoucí maminky zpočátku, během I. trimestru, velmi rychle narůstá. Jeho množství v mateřské krvi se zprvu zdvojnásobuje každé 2 až 3 dny. Vrchol hladiny hCG nastává někdy kolem 9. a 10. týdne těhotenství a pak mírně klesá. Přibližně v 16. týdnu těhotenství se ustálí na určité hladině. Jestliže se u ženy měsíčky zpozdily a chce použít domácí test na těhotenství, je třeba počkat s jeho použitím 5 až 7 dní. V řadě testovacích souprav se doporučuje použití již první den chybějících měsíčků, ale toto časné použití může přinést nepřesný výsledek. Pokud se provede test 7 až 10 dní po první vynechané menstruaci a výsledek testu je negativní, počká se dalších několik dní a nedostaví-li se měsíčky, test se zopakuje. Lékař ale může provést jednoduchý test s krví odebranou z paže a zjištěním koncentrace hCG stanovit, zda jde o graviditu. Takový krevní test je přesnější, neboť s jeho použitím je možné odhalit nižší koncentraci hCG než s použitím domácího těhotenského testu. Pokud domácí test ukázal pozitivní výsledek, je potřebné, aby žena neprodleně šla ke svému lékaři.
 
Ultrazvuková diagnostika pro průkaz časného intrauterinního těhotenství i pro přesné určení jeho stáří představuje podstatné ulehčení diagnózy. Dosažitelné výsledky jsou optimální při použití vaginální sonografie. Je to jediné vyšetření, kdy žena musí mít plný močový měchýř, nesmí být vyprázdněna.
Pokud bylo potvrzeno u ženy těhotenství, je zařazena do prenatální péče. Je vystavena Průkazka pro těhotné a každá těhotná začne navštěvovat poradnu pro těhotné. Průkazka je doklad, a proto by ji měla každá budoucí maminka nosit stále u sebe. Je srovnatelná s jakýmkoliv jiným dokladem, důležitá je v tom, že je zde zaznamenáno vše o průběhu těhotenství, její zdravotní stav a vše, co je důležité vědět pro případ, že by snad budoucí maminka sama nemohla komunikovat a přitom by byla nezbytná zdravotní pomoc. Mohou totiž nastat náhlé zdravotní komplikace, úraz, akutní zánět slepého střeva, apod. Žena bude potřebovat první pomoc a bude muset být ošetřena jiným než svým lékařem. Prostřednictvím Průkazky se může lékař nebo zdravotník rychle a přesně seznámit se stavem těhotné ženy. Prostřednictvím průkazky se budoucí maminka může také prokázat v hromadném dopravním prostředku, potřebuje-li uvolnit místo k sezení. V těhotenské průkazce jsou předepsané položky, které v průběhu těhotenství lékař nebo porodní asistentka vyplňují, ale každá těhotná by se měla také umět v průkazce orientovat a znát alespoň základní údaje. V současnosti nejčastěji používaná průkazka má tvar skládačky A6 a je členěna na jednotlivé tabulky, což umožňuje rychlou orientaci.
Těhotenská průkazka samozřejmě slouží lékaři k zanesení všech důležitých údajů týkajících se těla budoucí maminky a jejího těhotenství, ale každá těhotná by se v ní měla také sama umět orientovat a znát alespoň základní údaje.
 
Trvání těhotenství (počítáno od prvního dne poslední menstruace) - u člověka trvá těhotenství 281 dní (267 dnů od koncepce), 40 týdnů anebo 10 lunárních měsíců. I když je znám termín koncepce, je třeba i dnes vycházet při výpočtu termínu porodu z prvního dne poslední menstruace (PM). Tyto údaje však platí pouze pro ženy s 28 denním menstruačním cyklem. Přesný termín porodu (správnou dataci) lze určit pouze ultrazvukem. Nezbytnost znalosti délky těhotenství vyplývá v neposlední řadě i ze skutečnosti, že jednou z nejčastějších příčin ohrožení plodu je předčasné snížení funkce placenty – placentární insuficience. Jen přesný termín porodu nám umožní indikovat při odpovídajícím podezření příslušná diagnostická a terapeutická opatření.