Osetrovatelska_pece_v_neurologii
3.2 Vyšetření dítěte, kojence, novorozence
3.2 Vyšetření dítěte, kojence, novorozence
Novorozencem je dítě prvních 10 dní života, kojencem od 10. dne do konce 1. roku života, batoletem od roku do 3 let věku. Klasické neurologické vyšetření nelze aplikovat u novorozence a kojence. Malé dítě nespolupracuje, nedovede říci, jaké má potíže, nemá ukončený psychomotorický vývoj. Nejdůležitější se tak stává pozorování zevních projevů dítěte a jeho reakcí na světlo, zvuk a podněty ze zevního prostředí. Všímáme si, zda sleduje předměty, bere je do ruky a do které. Pozorujeme chování dítěte, jeho pohybový projev, jak se chová při posazování, jak při ležení na bříšku, jak při držení v podpaží ve vzpřímené poloze.
U kojence a novorozence měříme obvod hlavy, hmatáme velkou fontanelu. U hydrocefalu se obvod hlavy zvětšuje.
Normální vývoj dítěte po stránce motoriky začíná převalením na bříško, z této polohy zvedá hlavičku ve 3. měsíci, v šestém měsíci se otočí na bříško a zpět, přitahuje se do sedu a vydrží sedět, v devíti měsících se staví u nábytku a leze po čtyřech. V jednom roce stojí bez držení, začíná chodit a mluvit (máma, táta). Vývojové okamžiky lze ještě podrobněji specifikovat, pokud se vývoj odchýlí od těchto norem, nutno pomýšlet na psychomotorickou retardaci.
Některé reflexy přítomné v novorozeneckém období v průběhu 1. roku života vyhasínají a jejich přítomnost v pozdějším období znamená poškození. Patří k nim reflex sací, kdy při dotyku rtů dochází k jejich sešpulení. Úchopový reflex vybavíme vložením našeho prstu do dlaně dítěte, dojde k jeho sevření. Reflex vyhasíná v 6. měsíci věku.
U větších dětí je postup vyšetření obdobný, jako u dospělého. V anamnéze nás zajímá průběh těhotenství, věk matky, průběh porodu.
O stavu čerstvě narozeného novorozence informuje APGAR skóre (Aspekce Puls Grimasa Aktivita Respirace), kdy se jednotlivé položky hodnotí body 0-1-2.
Body Aspekce Puls Grimasa Aktivita Respirace
bílá neslyšná žádná vymizelá apnoe
1 modrá pod 100/min grimasy pohyb konč. nepravidelná
2 nad 100/min kašel aktivní pohyb kříčí
Skóre 6-7 představuje středně těžkou poruchu adaptace, hodnoty 4-5 těžkou poruchu, 1-3 nejtěžší poruchu, představuje smrt.
U dítěte nás zajímají základní mezníky jeho psychomotorického vývoje (kdy se přetáčelo na bříško, kdy sedělo, první slova…).