První pomoc

6 Bezvědomí

6 Bezvědomí
 
 

6.5 Testovací otázky

 
Vědomí
Osoba při vědomí se orientuje v čase, prostoru, situaci a ve vlastní osobě. Předpoklady k udržení normálního stavu vědomí jsou:
- dostatečný přívod kyslíku do organizmu a do mozku;
- dostatek energetického zdroje (glukóza);
- fyziologické pH mozkomíšního moku (7,33);
- normální nitrolební tlak (dospělý 10-15 mm Hg, kojenec 5-10 mm Hg);
- odpovídající perfuze krve mozkem.
 
Bezvědomí je ztráta schopnosti reagovat na zevní podněty následkem poruchy funkce mozku. Postižený je v bezvědomí, pokud nereaguje na hlasité oslovení nebo na bolestivý podnět. Bezvědomí předchází narušené vědomí, kdy postižený sice částečně vnímá, ale neodpovídá správně, případně odpovídá neurčitě a nesrozumitelně.
Nejčastější příčiny bezvědomí jsou opilost (ebrieta), epilepsie, úrazy hlavy, diabetes mellitus (častěji hypoglykemie), febrilní křeče a otravy léky.
Bezvědomí je stavem ohrožujícím život postiženého, protože způsobuje poruchy dýchání, neprůchodnost dýchacích cest a často přispívá k zatečení obsahu žaludku do plic (aspirace) s následnou obstrukcí dýchacích cest nebo nebezpečným a těžkým zánětem plic. Až 85 % postižených v bezvědomí aspiruje! Hypoxie a vazodilatace v bezvědomí může způsobit poruchy funkce všech důležitých orgánů a systémů.
 
Literatura:
DOBIÁŠ, V. Urgentná zdravotná starostlivosť. Učebnica pre fakulty ošetrovateľstva. Martin: Osveta, 2006. ISBN 80-8063-214-6.
KELNAROVÁ, J. a kol. První pomoc I. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-2182.
MÁLEK, J., DVOŘÁK, A., KNOR, J. a kol. První pomoc. Praha: LF UK, 2010.
MASÁR, O., POKORNÝ, J., BELEJOVÁ, H., SYSEL, D. Základy poskytovania prvej pomoci pre študentov medicíny. Brno: Tribun EU, 2011. ISBN 978-80-7399-290-3.