Vyziva_a_dietetika
11.4 Evropský model multifunkčního zemědělství
11.4 Evropský model multifunkčního zemědělství
Evropský model multifunkčního zemědělství
Evropská unie se v důsledku posledního rozšíření stala největším světovým producentem, vývozcem a dovozcem zemědělských produktů. Strategie EU v oblasti zemědělství je založena na tzv. Evropském modelu multifunkčního zemědělství, který vychází z reformované společné zemědělské politiky (SZP) z roku 2003, kdy ministři zemědělství členských států EU přijali zásadní reformu SZP. Tato reforma zcela změnila způsob podpory zemědělců v Evropské unii. Tato politika je více přizpůsobená daňovým poplatníkům a spotřebitelům. Farmářům byla povolena větší volnost, můžou produkovat to, co požaduje trh. Tato reforma měla posílit vyjednávací pozici EU ve světové obchodní organizaci.
Evropský model je postaven na čtyřech základních cílech:
1. celoplošně provozovat multifunkční zemědělství, konkurenceschopné v produkci soukromého zboží a zároveň šetrné k životnímu prostředí,
2. zemědělství založené na malém a středním podnikání rodinného typu,
3. provázání rozvoje zemědělství s rozvojem venkova,
4. produkce kvalitních potravin při respektování stále přísnějších standardů jejich bezpečnosti a způsobů jejich výroby.
Evropský model multifunkčního zemědělství reaguje na požadavek, kterým je rozvoj sociálně vyváženého a trvale udržitelného zemědělství, které zároveň přispívá k uchovávání a zvelebování evropské zemědělské kulturní krajiny a historicky vyvinuté struktury venkova. Zachování kulturní krajiny, obnovování biodiverzity a ochrana půdy a vody po dlouhodobém působení industriálně orientovaného zemědělství a zachování venkova představují základní dlouhodobé cíle EU v této oblasti. Společná zemědělská politika v současné době vysoce akcentuje význam rozvoje venkova, který se stává jednou z priorit. Usiluje proto o snižování nadměrné produkce, aby byly zachovány produktivní vlastnosti krajiny. Zároveň aby byla zajištěna konkurenceschopnost evropského zemědělství v rámci stále se zpřísňujících environmentálních, sociálních a spotřebitelských standardů, uvědomuje si důležitost produkce bezpečných výrobků vyšší kvality a vyšší přidané hodnoty, kterou je vhodné skombinovat s regionální pestrostí výrobků. V rámci Evropského modelu multifunkčního zemědělství bude ekologické zemědělství i nadále rozvíjeno a podporováno.