Zdravy_zivotni_styl

8.1 Poradenství v oblasti zdravé výživy

8.1 Poradenství v oblasti zdravé výživy
 
  
- Zjistit stravovací zvyklosti pacienta a zaznamenat zjištěné informace.
- Při poradenství respektovat ekonomickou situaci pacienta, možnosti nákupu potravin a jejich přípravy.
- Poskytnout rady, jak sestavit jídelníček za využití informačních pomůcek zdravotní výchovy a pomoci při orientaci v různých doporučeních zveřejňovaných ve sdělovacích prostředcích.
- Monitorovat výživový stav pacienta (BMI) a doporučit udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost vyrovnáním energetického příjmu a výdeje.

Je třeba využívat všech možností k rozmluvám s pacienty o zásadách správné výživy, vztahu některých onemocnění ke stravovacím návykům a prospěšnosti výživových doporučení.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat lidem se zvláštními nutričními potřebami (nemocní, děti, dospívající, těhotné ženy, kojící matky, senioři, vegetariáni). V případě potřeby je nutné zajistit pacientovi přímé nutriční poradenství. Je mnoho metod zjišťování spotřeby, které vycházejí ze záznamu jídelníčku. Snědená jídla si může pacient zaznamenávat po dobu 3, 7 nebo i více dnů a tyto záznamy se vyhodnotí počítačovými programy.

Pro jednoduchost a rychlou orientaci je možné použít méně přesné metody, z nichž nejběžnějšími jsou:
- jídelníček za posledních 24 hodin
- frekvenční potravinový dotazník přinášející hrubý přehled o frekvenci zařazování jednotlivých potravin do jídelníčku
 
Frekvenční potravinový dotazník mapuje, jak často pacient konzumoval v posledním týdnu vybrané potraviny a nápoje, čímž je možné orientačně zjistit, jaké jsou výživové zvyklosti vyšetřovaného pacienta.