Anatomie

12.1 Míšní nervy a jejich zapojení


 
Plexus cervicalis /C1 - C4/
Z krční pleteně vystupují nervy senzitivní pro kůži na krku a motorické pro hluboké svaly na krku. Podstatný je nervus frenicus, který inervuje bránici. Vystupuje z míšních segmentů C3 a C4. Dojde-li k přerušení míchy nad touto úrovní, člověk ztrácí schopnost samostatně dýchat.
 
 
Plexus brachialis /C5 - Th1/
Tvoří ventrální větve míšních nervů C5 až Th1.
Dělí se na dvě části, pars supraclavicularis et infraclavicularis. Z části plexu nad klavikulou vystupují nervy pro svaly pletence lopatky. Jsou to ty, které začínají na hrudníku a zádech a upínají se na humerus či scapulu, např. m. pectoralis major et minor, m. serratus anterior, m. latissimus dorsi, mm. romboidei.
Z pars infraclavicularis vystupují nervy pro volnou horní končetinu. Jsou to:
N. musculocutaneus -  inervuje přední skupinu svalů paže.
N. medianus – inervuje přední skupinu svalů předloktí, kromě m. flexor carpi ulnaris a šlach hlubokého flexoru prstů určených pro 4. a 5. prst. Dále inervuje svaly palcového valu,  především m. opponens pollicis, kromě m. adduktor pollicis.
N. radialis – inervuje zadní skupinu svalů paže, zadní skupinu svalů předloktí a laterální skupinu předloktí. Na dorzu ruky se nenacházejí žádné svaly, proto zde n. radialis neinervuje nic.
N. ulnaris – inervuje dva svaly na předloktí – m. flexor carpi ulnaris a m. flexor digitorum profundus, svalová bříška pro čtvrtý a pátý prst. Dále  svaly malíkového valu a svaly středního prostoru ruky, tedy interosseální a lumbrikální svaly.
N. axillaris inervuje m. deltoidus a m. teres minor.
 
 
Poruchy inervace
Paréza n. radialissyndrom labutí šíje. Neschopnost extenze v loketním kloubu a nemožnost zvednout ruku, díky převaze flexorů je horní končetina ohnutá v lokti a vlastní ruka visí, přepadává  směrem k předloktí. Mechanizmus vzniku je nejčastěji přerušení nervu v sulcus n. radialis při fraktuře humeru.
 
Paréza n. ulnarisdrápovitá ruka. Interoseální a lumbrikální svaly způsobují flexi v metakarpofalangeálním skloubení a extenzi v interfalangovém skloubení. Díky tomu při paréze n. ulnaris není síla, která by natáhla prsty. Jsou proto ohnuté. Také vázne dukce prstů, není možné je roztáhnout do vějíře.
 
Paréza n. medianus – syndrom opičí ruky. Nerv bývá utlačený při průchodu karpálním tunelem. Vázne pak opozice palce, pacient má parestezie a dysestezie, často nční bolesti. Při přerušení nervu výše vázne také flexe druhého a třetího prstu.
 
Paréza n. axillaris – spontánní luxace ramenního kloubu.
M. deltoideus drží svým napětím hlavici humeru v jamce. Při paréze nervu napětí povolí a hlavice se může sponntánně uvolnit z kloubu.


Nervi thoracici /Th1 - Th 12/
Nn. thoracici netvoří pleteň. V oblasti trupu je svaloviny daleko méně než na končetinách, je méně komplikovaně uspořádaná vzhledem k jednodušší funkci. Dorzální větve inervují senzitivně  pás kůže kolem páteře a motoricky hluboké svaly zádové. Ventrální větve jsou součástí nervově cévního svazku v mezižebří. Naléhají do žlábku na spodní ploše žebra kraniokaudálně v pořadí véna, arterie a nervus intercostalis, vždy mezi mm. intercostales interni a intimi. Nervi intercostales inervují motoricky mezižeberní svaly, mm. serratus posteriori superior a inferior a svaly stěny břišní. Senzitivně inervují kůži stěny hrudníku a břicha.
 
 
Plexus lumbalis /Th12 - L3/
Ventrální větve z plexus lumbalis po výstupu z páteřního kanálu prochází skrz m. psoas major a dále sestupují ventrokaudálním směrem. Společně s interkostálními nervy inervují svaly stěny břicha, m. iliopsoas a přední skupinu svalů stehna. Patří mezi ně:

/pro naše účely méně podstatné:/
N. iliohypogastricus - prochází za ledvinou, vstupuje mezi m. obliquus abdominis internus a m. transversus abdominis. Podílí se na jejich inervaci a je také senzitivní pro oblast kůže v okolí kyčelního kloubu a v tříselné oblasti.
N.ilioinguinalis - prochází tříselným kanálem, inervuje svaly stěny břicha a senzitivně oblast mediálně od třísel.
N. genitofemoralis - typicky proráží m. iliopsoas a vystupuje z jeho povrchu kde se dělí na ramus genitalis a ramus femoralis. R. genitalis prochází tříselným kanálema a senzitivně inervuje část zevního genitálu. R. femoralis sestupuje na stehno společně s vasa femoralis /lacunou vasorum/ a senzitivně inervuje kůži na přední straně stehna.
N. cutaneus femoris lateralis sestupuje na stehno mediálně od spina iliaca anterior superior a senzitivně inervuje anterolaterální stranu stehna.

/a zásadně důležitý:/
N. femoralis - nejsilnější nerv této pleteně, v pánvi se nachází vždy laterálně od m. psoas. Prochází skrz lacuna musculorum společně s m. iliopsoas, /který inervuje společně s přímými vlákny plexus lumbalis/ a je zde určený pro svaly přední skupiny stehna,  m. quadriceps femoris a m. sartorius.  Částečně též inervuje m. pectineus z mediální skupiny svalů. Na stehně se motoricky vyčerpá, jeho senzitivní část pokračuje společně s v. saphena magna kaudálně po mediální straně stehna a bérce až nad vnitřní kotník.
a N. obturatorius - v pánvi se nachází jako jedinný mediálně od m. psoas. Prochází skrz canalis obturatorius a zásobuje mediální skupinu svalů stehna, tedy adduktory. Také inervuje senzitivně kůži na vnitřní straně stehna.

 
Plexus sacralis /L4 - S4/
Plexus sacralis je největší nervová pleteň v těle. Inervuje svaly na dorzální straně kyčelního kloubu, tedy gluteální a pelvitrochanterické. Dále svaly zadní skupiny stehna, celého bérce a vlastní svaly nohy. Její ventrální větve vystupují z foramina sacralia pelvina a ihned se stáčí dozadu. Z pánve vystupují v bezprostředním sousedství m. piriformis, z tzv. foramen suprapiriforme a infrapiriforme. Obsahuje vlákna motorická, senzitivní, z míšních segmentů S2 - S4 vystupují též vlákna parasympatická. Patří sem:
N. gluteus superior - vystupuje z pánve cestou foramen suprapiriforme společně s a. a v. glutea superior, inervuje m. gluteus medius, minimus a m. tensor fascie latae.
N. gluteus inferior - vystupuje skrze foramen infrapiriforme spolu s a. a v. glutea inferior, n. cutaneus femoris posterior, n. ischiadicus a n. pudendus spolu s vasa pudenda interna. Inervuje m. gluteus maximus.
N. cutaneus femoris posterior - senzitivní nerv především pro kůži zadní plochy stehna a dolní části gluteální oblasti.
N. ischiadicus - nejsilnější nerv v těle silný jako slabší prst. Vystupuje z foramen infrapiriforme, kryje jej m. gluteus maximus, sbíhá kaudálně po pelvitrochanterických svalech, po m. quadratus lumborum a m. adductor magnus do fossa poplitea. V proměnlivé výšce se dělí na n. tibialis a n. peroneus communis. Inervuje svaly zadní skupiny stehna /m. biceps femoris, m. semitendinosus a semimembranosus, také část m. adductor magnus./
N. tibialis - je přímým pokračováním n. ischiadicus. Ve fossa poplitea se nachází nejpovrchověji, hlouběji a mediálněji od ní je v. poplitea, nejhlouběji a. poplitea. Zanořuje se mezi hlavy m. gastrocnemii, pod arcus tendineus m. solei a po bérci sestupuje mezi m. triceps surae a hlubokou vrstvou svalů za mediální kotník. V plantě se dělí na n. plantaris medialis a lateralis, které inervují svaly nohy. Před tímto rozdělením n. tibialis inervuje svaly zadní skupiny bérce.
N. peroneus communis - odbočuje ve fossa poplitea laterálně, za hlavičkou fibuly je fixován a snadno zranitelný. Inervuje zadní a laterální skupinu svalů bérce.
N. pudendus - po výstupu z foramen infrapiriforme se vrací zpět do pánve, inervuje konečník /nn. rectales inferiores/ a svaly hráze.
Poruchy inervace
Paréza n. femoralis - při poškození nervu nad odstupem vláken pro m. iliopsoas je důsledkem neschopnost flexe v kyčli a současně neschopnost extenze v koleni. Je nemožné nakročení a  schůze do schodů.
 
Paréza n. peroneus communis - pravděpodobně nejzranitelnější nerv v těle. Může být utlačen krátkou sádrou v místě průchodu za hlavičkou fibuly. Je zde připoután vazivovým poutkem, díky tomu neuhne tlaku. Poškození se projeví obrazem tzv. kohoutí, čapí nebo vojenské chůze. Pacientovi přepadává noha, nemůže zvednout prsty. Aby poruchu zkompenzoval, zvedá vysoko koleno. Také se není schopen postavit na patu.
 
Paréza n. tibialis - při vysokém poškození nad odstupem vláken pro m. triceps surae pacient není schopen zvednout patu. Dále může být utlačen při průchodu za vnitřním kotníkem.