Hematologie

2.2.2 Trombocytové transfuzní přípravky

2.2.2 Trombocytové transfuzní přípravky
 
 
Trombocytové transfuzní přípravky lze získat z odběrů plné krve, její centrifugací a následným zpracováním (buďto plazmy bohaté na trombocyty nebo buffy-coatu), nebo z přístrojového odběru krve na separátoru (trombocytaferéza). Skladují se za neustálého třepání na třepačkách při teplotě od 20 °C do 24 °C. Hodnota pH na konci doby použitelnosti TP by neměla klesnout pod hodnotu 6,4. Doba použitelnosti je 5-7 dnů. Transfuzní přípravky trombocytů jsou definovány různým objemem a minimálním obsahem trombocytů (u trombocytů z plné krve minimálně 60x109 na jednotku, u ostatních trombocytových TP minimálně 2x1011 v terapeutické dávce). Přednostně jsou TP podávány příjemci se shodnou krevní skupinou i RhD faktorem (RhD+ příjemci je však možné podat RhD- negativní trombocyty). U trombocytů je možný výskyt bakteriální kontaminace, vzhledem k teplotě jejich skladování (20-24 °C), proto byla zavedena povinná kultivace před výdejem TP.
Pro přípravu trombocytových přípravků z plné krve lze využít buďto krev z jednoho odběru nebo lze připravit směsné TP smísením 4-6 jednotek trombocytů či 4-6 buffy-coatů. Připravují-li se resuspendované trombocytové přípravky, k resuspenzi se využívá směsi dárcovi plazmy a náhradního roztoku. Trombocyty z aferézy se resuspendují v dárcově plazmě. U některých trombocytových TP se navíc ještě provádí deleukotizace.
Stejně jako u erytrocytů i z trombocytů se připravují kryokonzervované TP. K trombocytovému TP se do 24 hodin od odběru přidá kryoprotektivní roztok a zamrazí se na -80 °C (případně na -150 °C). Jako kryoprotektivní roztok se využívá 6% dimetylsulfoxid či 5% roztok glycerolu.