Osetrovatelska_pece_o_nemocne_onkologie

1.6.3 Nádory čípku hrdla děložního

1.6.3 Nádory čípku hrdla děložního
 
 
Jde o nejčastější zhoubný nádor ženských pohlavních orgánů. Jejich incidence  je v poslední době relativně stacionární (v naší republice 19 nových onemocnění na 100 000 žen).
Za jednoznačný etologický faktor se považuje infekce humánními papilomaviry. Dalším rizikovým faktorem je kouření.
Histologicky je v převážné většině nádorů diagnostikován spinocelulární karcinom.
Vzácné jsou adenokarcinomy či sarkomy.
Nádorům čípku většinou předchází prekancerózy ve formě intraepitelárních změn, které postupně přecházejí v nádory.
Klasický spinocelulární karcinom čípku roste nejprve do pochvy, parametrií děložního hrdla a močového měchýře, později metastazuje lymfaticky do pánevních uzlin a uzlin podle aorty. Hematogenní metastázy do plic jsou pozdním projevem onemocnění.
Klinicky je tento nádor po dlouhou dobu němý.
 
Diagnostika
Standardem v diagnostice je kolposkopické vyšetření při každém gynekologickém vyšetření. Podezření na karcinom potvrdí biopsie. K rozsahu onemocnění a stanovení postižení patří především sonografie břicha a vyšetření malé pánve a břicha.
 
Léčba
Základní léčba je chirurgická. Neinvazivní karcinom se stejně jako prekancerózy léčí vynětím čípku konizací. U invazivních nepokročilých nádorů se provádí hysterektomie a adnexektomie, odstranění poševní manžety a příslušných uzlin.
Nádory jsou relativně radiosenzitivní, takže u pokročilých nádorů se jako primární, místo chirurgického výkonu, uplatňuje kombinace brachyterapie a zevního ozáření.
Chemoterapie má v jejich léčbě své místo, vzhledem k tomu, že nádory jsou relativně citlivé na tento typ léčby.
Sumární přežití všech nemocných je v současné době kolem 60 %, neinvazivní karcinom je ovšem léčitelný ve 100 % případů.
Důležité jsou screeningové programy, odkazujeme na kapitolu o screeningových programech. Screening spočívá v kolposkopickém vyšetření a odběru materiálu z čípku hrdla děložního na cytologické vyšetření. Screening je pravidelně prováděn u všech žen v rámci preventivní prohlídky u registrujícího gynekologa od zahájení sexuálního života v ročních intervalech. Cytologické vyšetření je soustředěno do akreditovaných laboratoří. Jako prevence se, doufejme, uplatní vakcinace proti humánním papilomavirům.