Osetrovatelska_pece_v_neurologii
1.1 Ischemická CMP
1.1 Ischemická CMP
Má původ na srdečních chlopních nebo ze stěn velkých cév, často z krkavic při jejich dělení na zevní a vnitřní. Průběh je kolísavý, vmetek postupuje dál řečištěm, následně může vznikat trombóza.
Trombóza mozkových tepen
Nástěnné tromby zužují cévu, až nedostatkem přítoku krve dojde lokálně k ischemii. Vzniku ischemie mohou předcházet prchavé projevy z jiných oblastí mozku (řečiště se snaží najít pro ischemickou oblast zásobení z jiných oblastí). Rychlost vzniku uzávěru je různá. Dochází k němu při oblenění oběhu (ve spánku, po jídle). Obvyklá je současná arterioskleróza a hypertenze. Výsledkem je buď infarkt ložiskový u velkých tepen či u drobných tepének infarkty lakunární.
1. Stenóza a uzávěr přívodných tepen. Týká se krkavic, zprvu může být bez příznaků, kompenzována Willisovým okruhem. Překročení kompenzačních možností vede k projevům CMP.
2. Ložiskové infarkty velkých cév
Přední mozková tepna (ACA-a. cerebri anterior) vede k paréze protilehlé DK, někdy k druhostranné hemiparéze s větším postižení DK. Objevuji se poruchy psychické, agresivita, zmatenost, změny chování, ztráta intelektu. Není častá.
Střední mozková tepna (ACM-a. cerebri media) vede k druhostranné hemiraparéze s větším postižení HK a centrálním postižením n. VII v podobě spadlého koutku. Podobá se kapsulárnímu krvácení, není porucha vědomí, postižená je většina hemisféry a bazální ganglia. Původně chabá paréza se mění v spastickou s flekčním držením HK a extenčním DK. Obvyklá je úprava stavu s deficitem.
Zadní mozková tepna (ACP-a. cerebri posterior) vede ke zrakovým poruchám, výpadům zorného pole, poruše rozeznání barev, obtížím se čtením. Není častá.
Kmenové tepny působí při uzávěru buď smrt či závažné poruchy mozkových nervů s druhostrannou hemiparézou, poruchy mozečku, čití, závratě, zvracení, poruchy vědomí.
Mozečkové tepny způsobují pády, poruchy rovnováhy a špatnou koordinaci pohybů.
Malé perforující tepny mozku se nemusí vůbec klinicky projevit, je-li jich více, vedou k lakunárnímu stavu (lakuna-malá dutina). Jsou v bílé hmotě a bazálních gangliích. Projevují se parkinsonským syndromem, pseudobulbárním syndromem či prefrontálním syndromem. Průvodní je úbytek inteligence, poruchy paměti, často spastický smích či pláč. Obvyklá je velmi pomalá progrese.
Systémová hypoperfúze
Oběh je obvykle ze srdečních příčin zhoršen v celém těle. Příčinou může být i příliš silná antihypertenzní léčba či velká krevní ztráta. Postiženy bývají rozhraní cévních teritorií velkých cév nebo cévní oblasti se zhoršením cévním průtokem v minulosti.
Často uváděným pojmem je TIA (tranzitorní ischemická ataka), probíhá pod obrazem náhle vzniklé CMP, jejíž příznaky mizí do několika hodin (hranicí je 24 hodin). Příčin je celá řada, drobná embolie, částečná trombóza, stenóza tepny s přidruženou přechodnou hypoperfuzí.