Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

12.6 Metabolická kostně-kloubní onemocnění

12.6 Metabolická kostně-kloubní onemocnění
 
 
Dalším významným okruhem revmatických chorob jsou tzv. metabolické artropatie. Hlavním představitelem této skupiny onemocnění je dna. Jde o onemocnění, u kterého dochází k ukládání krystalů urátu sodného z přesycených mimobuněčných tekutin. Počátkem vzniku dny je hyperurikemie, která může být primární nebo sekundární.
Primární hyperurikemie vzniká v důsledku buď nadprodukce močové kyseliny, nebo nedostatečného vylučování močové kyseliny (90 %). Snížené vylučování močové kyseliny může být důsledkem poruchy tubulární sekrece močové kyseliny nebo změny její reabsorpce.
Sekundární hyperurikemie je působena zvýšeným rozpadem buněčných jader, např. u myeloproliferativních a lymfoproliferativních chorob. Jinou příčinou může být kompetitivní působení některých léků na tubulární úrovni, které vytlačují močovou kyselinu a tak snižují její sekreci (malé dávky salicylátů, thiazidová diuretika, cyklosporin).
Dna se může projevovat opakovanými nápory akutní dnavé artritidy nebo chronickou artritidou. Pro akutní dnavou artritidu je typická výrazná, řezavá bolestivost, zarudnutí a otok, především v oblasti prvních metatarzofalangeálních kloubů a palců nohou. Depozita z krystalů urátu sodného se mohou ukládat v tkáních kloubů, kostech, měkkých tkáních a chrupavkách, které nazýváme tofy. Může také dojít k poškození ledvin, které označujeme jako dnavá nefropatie a k tvorbě urátových kamenů v močových cestách.