Osetrovatelska_pece_v_otorinolaryngologii

7 Ošetřovatelská péče u vybraných onemocnění v ORL

7 Ošetřovatelská péče u vybraných onemocnění v ORL
 
 
 
V ORL oboru se zdravotnický personál setkává s dvěma základními problémy:
- nemocný bez hlasu (tracheostomie, totální laryngektomie aj.)
- neslyšící nemocný (stav po operaci ucha, nedoslýchavý, hluchý, hluchoněmý aj.).
 
Tyto skupiny mají zhoršenou možnost komunikace s okolím. Základem provádění kvalitní odborné péče o nemocné je správná komunikace. Na nedoslýchavé nemocné mluvíme pomalu a nahlas, dodržujeme postup komunikace určený k postižení nemocného. Nedoslýchaví a neslyšící umí odezírat ze rtů, případně vnímat posunkovou řeč, komunikují jinak než slyšící. Pokud posunkovou řeč neovládáme a oslovujeme neslyšícího a nedoslýchavého nemocného vždy na něj mluvíme z očí do očí a používáme jen nejnutnější gesta.
Onemocnění hrtanu, částečné odstranění hrtanu nemocní mohou mít obtíže s hlasem – chrapot, selhávání hlasu. Při úplném odstranění hrtanu - nemohou mluvit hlasem stejně jako afoničtí nemocní. Nemocný s tracheostomií, u kterých je zavedena balónková kanyla, nemají znělý hlas, i když mají hrtan a hlasivky. Nemocné připravíme před operací na to, jak bude komunikovat po operaci s ošetřujícím personálem. Nemocného poučíme o způsobu písemné komunikace, připravíme tužku a papír, vhodné jsou mazatelné tabulky. Personál na nemocné mluví klidným znělým hlasem.
 
Literatura:
ASTL, J. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2053-4.
HAHN, A. a kol. Otorinolaryngologie a foniatrie v současné praxi. Praha: Grada Publishing, 2007. ISBN 978-80-247-0529-3.
NOVÁKOVÁ, I. Ošetřovatelství ve vybraných oborech- dermatovenerologie, oftalmologie, ORL, stomatologie. Praha: Grada, 2001. ISBN 978-80-247-3422-4.
ŠKEŘÍK, P. Otorinolaryngologie. Praha: SCIENTIA MEDICA, 1993. ISBN 80-85526-13-1.